سرور دانش: روند ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان درست مدیریت شود

محمد گوهری
سرور دانش: روند ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان درست مدیریت شود

معاون دوم ریاست جمهوری، تاکید کرده است که کمیسیون انتخابات باید با استفاده از تجربه‌های گذشته، در راستای مدیریت و تکمیل برنامه‌ی ثبت‌نام رای‌دهندگان، تلاش کند.

سرور دانش، در پیامی به مناسبت آغاز روند ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان، گفته است که عدم موفقیت در پروسه‌ی ثبت‌نام رای‌دهندگان در انتخابات پارلمانی سال گذشته، سبب شد که میزان مشارکت مردم در این پروسه به خصوص در کابل کاهش جبران‌ناپذیری داشته باشد و پی‌آمد آن برای همه محسوس است.

او تاکید کرده است که کمیسیون انتخابات، باید با استفاده از تجربیات گذشته در مدیریت و تکمیل روند ثبت‌نام رای‌دهندگان، توجه و سعی لازم را انجام بدهد.

آقای دانش از شهروندان افغانستان نیز خواسته است که به صورت گسترده برای دسترسی به حق رای و انتخاب سرنوشت جمعی در انتخابات پیش رو، ادای مسؤولیت کنند.

روند ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان انتخابات ریاست جمهوری، دیروز شنبه (۱۸جوزا) آغاز شد. حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در یک نشست خبری گفت که روند ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان، در ۴۵۸ مرکز در ۳۳ ولایت و ۲۴۷ مرکز در ولایت غزنی، آغاز شده و تا تاریخ هشتم ماه سرطان ادامه خواهد یافت.

او افزود: «تمام برچسب‌هایی که در ثبت‌نام قبلی در ولایت غزنی استفاده شده، فاقد اعتبار است و باشندگان این ولایت باید دوباره ثبت نام کنند. پروسه‌ی ثبت نام رای‌دهندگان در تمام مراکز ثبت نام ولایت غزنی، تطبیق می‌شود.»

بانو نورستانی همچنان علاوه کرد، افرادی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند، افرادی‌که تا روز انتخابات سن قانونی را تکمیل می‌کنند، افرادی که به تازگی به افغانستان بازگشته‌اند و افرادی که برچسب شناسنامه‌های‌شان تخریب شده است، فرصت دارند تا در جریان این روند، ثبت نام کنند و در انتخابات پیش ‌رو، به نامزد مورد علاقه‌ی خود رای بدهند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که برای هر رای‌دهنده، یک ورق رای‌دهی به محل رای‌دهی ارسال می‌شود و این امر، از امکان رای‌دهی چندین باره جلوگیری می‌کند. او خاطر نشان کرد که برای روند ثبت‌نام تقویتی رای‌دهندگان، در مجموع ۲۳ میلیون افغانی هزینه در نظر گرفته شده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به تاریخ ششم ماه میزان سال جاری برگزار شود.