اتحادیه‌ی اروپا: برگزاری انتخابات شفاف، به نفع ثبات افغانستان است

محمد گوهری
اتحادیه‌ی اروپا: برگزاری انتخابات شفاف، به نفع ثبات افغانستان است

رییس عملیاتی فعالیت‌های خارجی اتحادیه‌ی اروپا، تاکید کرده است که این اتحادیه، هم‌زمان از روند صلح و انتخابات پیش‌رو در افغانستان حمایت می‌کند.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که عبدالله عبدالله، با گهنار ویگند، رییس عملیاتی فعالیت‌های خارجی اتحادیه‌ی اروپا دیدار کرده است.

آقای ویگند، در این دیدار ضمن تاکید بر ادامه‌ی همکاری‌ها با افغانستان، گفته است که اتحادیه‌ی اروپا از روند دموکراسی در این کشور حمایت می‌کند.

او افزوده است که اتحادیه‌ی اروپا از برگزاری انتخابات به‌موقع و شفاف در افغانستان حمایت می‌کند و آن را به نفع ثبات این کشور می‌داند.

آقای ویگند گفته است که اتحادیه‌ی اروپا از تلاش‌های صلح در افغانستان نیز حمایت می‌کند؛ اما برای دست‌یافتن به آن باید اجماع ملی شکل بگیرد. او گفته است: «ما هم‌ز‌مان از پروسه‌ی صلح و انتخابات حمایت می‌کنیم.»

عبدالله عبدالله نیز گفته است که نقش اتحادیه‌ی اروپا در توسعه و تقویت دموکراسی در افغانستان موثر بوده است.

رییس اجرایی افزوده که افغانستان متعهد به برگزاری انتخابات به‌موقع، شفاف و با اعتبار است.

آقای عبدالله تاکید کرده است که حکومت از هر فرصت برای تحقق صلح در کشور استفاده می‌کند؛ اما هنوز هم طالبان مانع اصلی در پروسه‌ی صلح‌‌ استند.

پیش از این قرار بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات پارلمانی غزنی، انتخابات شواری ولایتی و شورای ولسوالی‌ها به تاریخ بیست‌و‌نهم ماه سرطان سال جاری برگزار شود؛ اما رهبری جدید کمیسیون‌ انتخابات اعلام کرده است که هر چهار انتخابات با تاخیر و در ۶ میزان سال جاری برگزار خواهد.