تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی روند بازشماری آرا را تحریم کرد

صبح کابل
تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی روند بازشماری آرا را تحریم کرد

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که بسته‌بندی وسایل تخنیکی جهت بازشماری و تفتیش آرا را در حضور ناظرین و مشاهدین آغاز کرده است.

این کمیسیون، صبح امروز شنبه(۱۸ عقرب) در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته است:«کمیسیون مستقل انتخابات، بسته‌بندی وسایل تخنیکی جهت بازشماری و تفتیش آرا را در حضور ناظرین و مشاهدین آغاز کرده است.»

کمیسیون انتخابات همچنان از ناظرین و مشاهدین خواسته است که با درنظر داشت کمبود وقت، به زمان تعیین شده برای نظارت حضور داشته باشند.

اما دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، طی اعلامیه‌ی، آغاز بازشماری و تفتیش رأی‌ها را از سوی کمیسیون انتخابات، خلاف قانون دانسته و روند بازشماری را تحریم کرده است.

در اعلامیه‌ی که از سوی دفتر مطبوعاتی تکت انتخاتی ثبات و همگرایی به نشر رسیده، آمده است که به رغم تلاش‌های تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، اما کمیسیون انتخابات دست از قانون‌شکنی برنداشته، قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومتریک و بدون مشخص شدن سقف آرای تصفیه شده‌ی هرمحل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز کند.

ثبات و همگرایی تأکید کرده است که در مقابل اعتباردهی آرای تقلبی بی‌تفاوت نمی‌نشیند و از کمیسیون انتخابات خواست که به وظایف قانونی خود عمل کرده، بازشماری آراء را بعد از تفکیک و تصفیه‌ی کامل آرای تقلبی و بدون بایومتریک، آغاز نماید.

رهبری دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی در اعتراض به بازشماری آراء، از تمامی ناظرین خود خواسته است که تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خلاف قانون، خودداری کنند.

در خبرنامه‌ی این دسته‌ی انتخاباتی آمده است که ناظران به شدت اوضاع  انتخابات را تحت نظارت دارد؛ بر اساس اعلامیه‌ی این دسته‌ی انتخاباتی، رهبران ثبات و همگرایی می‌کوشند تا موضوع از طریق مسالمت‌آمیز حل گردد.

 آن‌ها هشدار داده‌اند که در صورت ادامه‌ی بازشماری و تفتیش آراء، تصمیم اساسی‌شان را بعد از مشوره‌های لازم، به زودی اعلام خواهند کرد.

این همه درحالی است که به تازگی گزارش‌های منتشر شده که گویا تقویم انتخابات برای بار سوم به تاخیر افتاده است.