آمادگی کمیسیون انتخابات برای آغاز کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

عبدالرازق اختیاربیگ
آمادگی کمیسیون انتخابات برای آغاز کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

مسؤولان کمیسیون انتخابات از آمادگی‌های این کمیسیون برای آغاز کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خبر داده‌اند. عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی این کمیسیون به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ شش اسد آغاز می‌شود و قرار است این روند تا دو ماه ادامه داشته باشد.

آقای ابراهیمی ضمن این که می‌گوید کمیسیون انتخابات آمادگی کامل برای آغاز این کازارها را دارد، همچنان تأکید می‌کند که رهبری کمیسیون لایحه‌ی مصارف ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری را نهایی کرده که بر اساس، میزان مصارف و دارایی‌های منقول و غیرمنقول این نامزدان مشخص می‌شود.

در همین حال کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در یک اعلامیه‌ا‌ی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته است که از کمپان‌های قبل از وقت خودداری کنند. در اعلامیه‌ی این کمیسیون آمده است که  مبارزات انتخاباتی پیش از وقت، تخلف به شمار می‌رود و نامزدان ریاست جمهوری، باید از راه‌اندازی گردهمایی، تبلیغات پیش از وقت، رقابت‌های منفی و فعالیت‌هایی که ماهیت تبلیغاتی داشته باشد، خودداری کنند.

از سویی‌هم رییس کمیسیون انتخابات نیز عصر روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که ۳۲۹ هزار و ۳۱۲ رای‌دهنده‌ی جدید برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات همچنان گفته است که در جریان ثبت‌نام تقویتی بیش از ۲۴۴ هزار و ۴۰۰ نفر در ولایت غزنی ثبت‌نام کرده‌‌اند. با این حال به صورت مجموعی بیش از ۹ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۲۰۰ نفر واجد شرایط برای انتخابات ریاست جمهوری‌اند.

اما بانو نورستانی در نشست روز گذشته از چالش‌هایی که در مقابل کمیسیون قرار دارد نیز پرده برداشت و گفت که مشکلات امنیتی سبب شده است که از برخی ولسوالی‌ها مواد ثبت‌نام رای‌دهندگان دوباره به کمیسیون برگردانیده شود. «به دلیل مشکلات امنیتی، مواد ثبت‌نام دو ولسوالی هرات و زابل دوباره به کمیسیون مسترد شده؛ همچنان تا کنون فهرست رای‌دهندگان سال گذشته نیز تصحیح نشده است.»

این همه درحالی مطرح می‌شود که قرار است انتخابات ریاست جمهوری، به تاریخ شش میزان سال جاری، برگزار شود.