کمیسیون انتخابات: اقدام شرکای انتخاباتی مخالف قانون انتخابات است

عبدالرازق اختیاربیگ
کمیسیون انتخابات: اقدام شرکای انتخاباتی مخالف قانون انتخابات است

کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که کارهای تجزیه و تحلیل نتیجه‌ی انتخابات در ۲۷ ولایت، تکمیل شده و اگر مشکل هفت ولایت دیگر تا یکی دو روز بعد حل نشود، کمیسیون با توجه به صلاحیت‌های قانونی‌ای که دارد، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات را اعلام خواهد کرد.
علی افتخاری، سخن‌گوی کمیسیون انتخابات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید، اگر شرکای انتخابات با کمیسیون در مورد هفت ولایت همکاری نکنند، کمیسیون با استفاده از صلاحیت قانونی‌ای که دارد، نتیجه‌ی ابتدایی ۲۷ ولایت را اعلام خواهد کرد. آقای افتخاری می‌گوید: «نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات از بیست و هفت ولایت تجزیه و تحلیلش کامل و آماده‌ی اعلام است. اگر همکاری‌ای در این مورد صورت نگیرد، کمیسیون در نهایت تا چند روز دیگر به اساس صلاحیت‌هایی که دارد، در مطابقت به قانون و طرزالعمل‌ها در مورد اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات تصمیم خواهد گرفت.»
آقای افتخاری هم‌چنان می‌گوید که شرکای انتخاباتی کمیسیون، خلاف قانون عمل می‌کنند و به جای این که اعتراضات و شکایت‌های شان در مطابقت به قانون به مرجع اصلی آن که کمیسیون شکایات است ثبت کنند، مانع بازشماری آرا در هفت ولایت شده و مسؤولیت این کار نیز به عهده‌ی کسانی است که اقدام به چنین کاری کرده اند.
بر بنیاد اطلاعات سخن‌گوی کمیسیون انتخابات، قرار است امروز یک‌شنبه (۱۷قوس) بار دیگر نشست مشترکی را با نهادهای ناظر داخلی و خارجی، نهادهای کمک‌کننده به انتخابات افغانستان، احزاب سیاسی، نمایندگان نامزدان و رسانه‌ها برگزار و به اعتراضات و پرسش‌های معترضان پاسخ ارائه کنند. این درحالی است که پیش از این تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، نیز گفته بود که این نشست با پادرمیانی دفتر سازمان ملل در کابل تدارک دیده شده است تا در آن کمیسیون به نگرانی‌ها و پرسش‌های تکت‌های انتخاباتی معترض پاسخ بدهد؛ اما علی افتخاری می‌گوید که این نشست از سوی کمسیون انتخابات به منظور رفع ابهامات دایر می‌شود و هدف آن، این است که احزاب سیاسی، شرکای انتخاباتی کمیسیون و نهادهای ناظر و در نهایت کل مردم بدانند که کمیسیون هیچ گونه اقدام فراقانونی انجام نداده است.
آقای افتخاری در گفت‎‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل افزود: «به ادامه‌ی صحبت‌های معلوماتی‌ای که داشتیم یک بار دیگر شرکاری انتخاباتی، نهادهای ناظر و احزاب سیاسی را خواستیم که در یک نشستِ باز اشتراک کنند که در آن رسانه‌ها هم می‌توانند حضور داشته باشند؛ البته حضور رسانه‌ها اختیاری است. ما می‌خواهیم یک نشست معلوماتی را داشته باشم و جزئیاتی را که تا حالا ما پیش رفتیم و کارهایی را که مطابق قانون و مقررات انجام داده ‌ایم کمیسیون می‌خواهد که این معلومات را با نهادهای ناظر، شرکای انتخاباتی و احزاب سیاسی شریک کند.»
او می‌گوید که برخی از پرسش‌های احزاب سیاسی و شرکای انتخاباتی قبلا دریافت شده است؛ اما برای این که به پرسش‌های بیشتر معترضان که احتمالا بسیار کلیدی هم باشند و در همان لحظه مطرح شود، یک ساعت وقت بیشتر اختصاص داده شده تا تمام نگرانی‌ها در مورد کارکردهای کمیسیون انتخاباتی رفع شود. کمیسیون انتخابات باور دارد که شماری از احزاب و یا شرکای انتخاباتی احتمالا در خلاء معلوماتی قرار دارند و تصور می‌کنند که کمیسیون بر خلاف قانون عمل می‌کند.
آقای افتخاری همچنان می‌گوید که احتمالا در این نشست در مورد هفت ولایت باقی‌مانده مسائلی مطرح نشود؛ اما کمیسیون امیدوار است که معترضان از راه قانونی اقدام به ثبت اعتراضات و شکایات شان بکنند تا پروسه‌ی انتخابات و اعلام نتیجه‌ی ابتدایی بیشتر از این با مشکل روبه‌رو نشود؛ در غیر آن به گفته او، کمیسیون به زودی در مورد اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات تصمیم خواهد گرفت.
او می‌گوید: «کمیسیون به اندازه‌ی کافی به شرکای انتخاباتی وقت داده است. بارها خواسته که بیایین اجازه بتین تا که پروسه‌ی بازشماری انجام شود. اگر اعتراض دارین و یا این که اگر اسنادی دارین، آدرس رسمی و قانونی برای رسیدگی به شکایات و اعتراض‌ها وجود دارد که کمیسیون شکایات انتخاباتی است و در واقع همان فلسفه‌ی وجودی کمیسیون شکایات انتخاباتی هم همین است؛ اما متأسفانه این اجازه داده نشده است تا هنوز. بدون شک مشکل پیش آمده متوجه شرکای انتخاباتی کمیسیون است و بسیار واضح است که این کار شرکای انتخاباتی در مخالفت صریح با قانون است و هیچ کس به لحاظ قانونی حق ندارد جلو کار کمیسیون را بگیرد.»
کمیسیون انتخابات در حالی می‌گوید احتمالا در جریان چند روز دیگر در مورد اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات تصمیم خواهد گرفت، که از زمان برگزاری انتخابات بیشتر از دوماه وقت می‌گذرد؛ اما به دلیل آن‌چه اعمال تقلب گسترده در انتخابات خوانده می‌شود، هنوز مشخص نیست که نتیجه‌ی انتخابات به این زودی اعلام خواهد شد یا خیر.
تیم ثبات و همکاری معترض است که تیم «دولت‌ساز»، به رهبری اشرف‌غنی، تقلب سازمان‌یافته انجام داده و کمیسیون نیز به نفع آن‌ها کار می‌کند. هواداران این تیم، چند روز است که در ولایات مختلف اقدام به اعتراضات گسترده کرده و همه‌روزه با شعار علیه تقلب به جاده‌ها می‌ریزند و خواستار رسیدگی به تقلب‌های انتخاباتی اند.
با این همه نهادهای ناظر انتخابات نیز می‌گویند، هر چند که کار کمیسیون انتخابات با مشکلات زیادی به همراه است و تقلب نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفته است؛ اما معترضان باید به کارمندان کمیسیون اجازه دهند که روند بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده انجام و نتیجه‌ی ابتدایی هرچه زودتر اعلام شود.