کمیسیون انتخابات به نامزدان: از حرف‌های خیالی و کوچه بازاری خودداری کنید

سید مهدی حسینی
کمیسیون انتخابات به نامزدان: از حرف‌های خیالی و کوچه بازاری خودداری کنید

یکی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که نامزدان ریاست‌جمهوری اصول رفتاری کمیسیون انتخابات را امضا کرده و در آن موارد زیادی وجود دارد که ایجاب می‌کند تا نامزدان آن را رعایت کنند.

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، امروز چهارشنبه (۱۰ میزان)، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «نامزدان یک اصول رفتاری را امضا کردند، موارد زیادی قید شده است، رعایت کنند و از گفتار غیر مسؤولانه پرهیز کنند. یکی از حرف‌های گلب‌الدین حکمتیار این بود که این دور انتخابات، بدنام‌ترین انتخابات بود، حال آن ‌که اکثریت قاطع مردم می‌گویند که انتخابات خوب برگزار شده است.»

او می‌افزاید که تکت انتخاباتی گلب‌الدین حکمتیار از لایحه‌ی وظایف و طرزالعمل‌های کمیسیون انتخابات بی‌خبر است؛ در حالی که در جریان طی مراحل اسناد قانونی‌، نمایندگان تمامی نامزدان حضور داشته‌ و دیدگاه‌های آن‌ها نیز گرفته شده است.

در در حالی است که گلب‌الدین حکمتیار، نامزد ریاست‌جمهوری، امروز چهارشنبه (۱۰ میزان) در یک نشست خبری گفت که مشارکت در انتخابات بسیار پایین بوده و بیشتر آرای افزوده شده در نیمه‌ی دوم روز انتخابات تقلبی اند، او افزود که انتخابات ریاست‌جمهوری، بدنام‌ترین انتخابات بوده است.

در همین حال، مولانا محمد عبدالله، از نامزدان ریاست‌جمهوری می‌خواهد که قانون انتخابات را مطالعه کنند و اگر کمیسیون بر خلاف قانون عمل کرده، سند اراؤه کنند؛ در غیر آن از حرف‌های خیالی و کوچه‌بازاری خودداری کنند.

به گفته‌ی او، کمیسیون انتخابات بالای اعلام نتیجه‌ی شفاف انتخابات کار می‌کند که تمامی روندهای قانونی در مورد اعلام نتیجه طی مراحل خواهد شد و اگر نامزدی نتیجه را نپذیرد، در واقع خلاف قانون عمل کرده است.

آقای عبدالله علاوه کرد که کمیسیون مستقل انتخابات، متعهد به جدا کردن آرای بایومتریک‌شده از آرای بایومتریک‌ناشده و آرای تقلبی است. او می‌افزاید که سه ماه پیش از برگزاری انتخابات، لایحه و طرزالعمل‌های مختلفی برای جلوگیری از تقلب ایجاد شده بود که بر اساس اسناد قانونی، آرایی برای کمیسیون مدار اعتبار است که بایومتریک شده باشد.

او همچنان می‌گوید که لایحه‌ها و طرزالعمل‌های کمیسیون انتخابات قادر به شناسایی عاملین تقلب است که در صورت بروز تقلب، هر کسی که باشد، آرای تقلبی باطل و عاملان آن‌ها به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x