هفت نامزد ریاست‌جمهوری به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شدند

عبدالرازق اختیاربیگ
هفت نامزد ریاست‌جمهوری به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شدند

مسؤولان در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، می‌گویند که هفت نامزد ریاست‌جمهوری به دلیل عدم ارائه‌ی گزارش‌ مالی شان، به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی معرفی شده ‌اند.

یک منبع از کمیسیون انتخابات که نخواست نامی از او برده شود، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید، قرار بود نامزدان ریاست‌جمهوری در دو دور گزارش‌ مالی خود را به این کمیسیون ارائه کنند؛ اما هفت نامزد ریاست‌جمهوری تا کنون هیچ گزارشی ارائه نکرده ‌اند.

این منبع می‌افزاید که رحمت‌الله نبیل، فرامرز تمنا، شیدالله محمد ابدالی، احمدولی مسعود، گلب‌الدین حکمتیار، محمدابراهیم الکوزی و محمدحنیف اتمر، هفت نامزدی استند که تا کنون گزارش‌ مالی خود از جریان کمپاین‌های انتخاباتی را به کمیسیون ارائه نکرده ‌اند.

به گفته‌ی این منبع، گزارش‌های مالی شماری از نامزدان دیگر نیز نواقصی داشته است؛ اما به دلیل جزئی بودن نواقص به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخابات معرفی نشده اند.

بر اساس قانون انتخابات، سقف مصارف نامزدان ریاست‌جمهوری در جریان کمپاین‌های انتخاباتی نباید بیشتر از ۴۴۲ میلیون افغانی شود. نامزدان حق داشتند حدود ۱۰۰ هزار افغانی از اشخاص حقیقی و ۲۰۰ هزار افغانی نیز از اشخاص حکمی به دست ‌آورند.

همچنان نامزدان حق نداشتند در جریان کمپاین‌های انتخاباتی از اشخاص و نهادهای خارجی، پولی را دریافت کنند.

این درحالی است که اخیرا کمیسیون مستقل انتخابات گزارش مالی نامزدان ریاست جمهوری را اعلام کرده بود که بر بنیاد این گزارش، محمد اشرف‌غنی، ۲۰۱۱۶۰۵۱۳ افغانی، عبدالله عبدالله، ۲۰۹۹۷۶۴۵ افغانی، محمدحکیم تورسن، ۳۲۸۳۳۳۹ افغانی، عبداللطیف پدرام، ۱۲۳۸۹۶۸ افغانی، نورالحق علومی، ۲۹۷۳۸۱۰ افغانی، عنایت‌الله حفیظ، ۳۸۹۵۳۷۵ افغانی، سیدنورالله جلیلی، ۶۷۸۴۰۰۰ افغانی، نوررحمان لیوال، ۴۶۸۰۰۹ افغانی، محمدشهاب حکیمی، ۷۱۲۱۳۱ افغانی و غلام‌فاروق نجرابی، ۱۸۶۵۰۰ افغانی مصرف کرده ‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان سال جاری با حضور ۱۳ نامزد برگزار شد. بر بنیاد آخرین آمار کمیسیون مستقل انتخابات، بیش از دو میلیون و ۵۹۸ هزار نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری رأی داده اند.

اما به تازگی مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته اند که روند پاک‌سازی آرای بایومتریک شده از سوی شرکت درملوگ جریان دارد و تا کنون، ۴۷ هزار رأی تکراری، تثبیت شده است.

با این همه قرار است که نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ بیست‌وسوم عقرب اعلام شود و پس از آن به تاریخ پانزدهم ماه قوس، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام خواهد شد.