رحمت‌الله نبیل: دور اول انتخابات برنده‌ای ندارد

عبدالرازق اختیاربیگ
رحمت‌الله نبیل: دور اول انتخابات برنده‌ای ندارد

رحمت‌الله نبیل، از نامزدان ریاست‌جمهوری می‌گوید که انتخابات در دور اول برنده‌ای ندارد و کمیسیون انتخابات برای تأمین شفافیت باید خود را برای برگزاری دور دوم انتخابات آماده کند.

آقای نبیل، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۹ میزان) در یک نشست خبری گفت که تیم‌های انتخاباتی نباید پیش از فیصله‌ی کمیسیون‌های انتخاباتی خود را برنده‌ی انتخابات اعلام کنند؛ زیرا این مسأله زمینه‌ی بحران را فراهم می‌کند.

او هم‌چنان گفت: «دور اول برنده ندارد و کمیسیون انتخابات آمادگی دور بعدی انتخابات را بگیرد. آرایی که استفاده شده بین یک‌ونیم تا میلیون رأی است. رییس‌جمهوری که با چندصدهزار رأی بیاید، مشروعیت اخلاقی نخواهد داشت. پیام ما به هر دو تیم این است که هیچ کدام شان برنده نیست.»

این در حالی است که روز دوشنبه (۸میزان) عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و رهبر تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی، اعلام کرد که انتخابات به دور دوم نمی‌رود و تیم او برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری است.

آقای عبدالله گفت: «رأی ما در این انتخابات بلند است. نتایج را البته کمیسیون‌ها اعلام می‌کند؛ اما ما با رأی بلند آمده ایم. در یکی دو روز گذشته، مشغول بررسی نتایج بودیم. از ولایات کشور به این نتیجه رسیدیم که رأی بلند را ما داریم و با این که در روزهای آینده تقلباتی را که صورت گرفته، جلوش گرفته شود و از اعتبار ساقط شود، رأی ما به مراتب بلندتر می‌شود. در وضعیت موجود انتخابات به دور دوم نمی‌رود و تیم ثبات و همگرایی، حکومت آینده را تشکیل می‌دهد.»

ساعتی پس از نشست تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی، امرالله صالح، معاون اول تیم‌ دولت‌ساز، در نشست خبری‌ای گفت که تیم‌های انتخاباتی نباید با ادبیات خیابانی افکار مردم را به گروگان بگیرند و خود را برنده‌ی انتخابات اعلام کنند.

آقای صالح کمیسیون‌های انتخاباتی را تنها نها‌دهایی دانست که می‌توانند، در باره‌ی انتخابات تصمیم‌گیری و نتایج آن را برای مردم افغانستان اعلام کنند. او گفت، ما باید بگذاریم که نهادهای رسمی، قضاوت کننده باشند.

کمیسیون‌های انتخاباتی نیز از نامزدان ریاست‌جمهوری خواسته اند که به فیصله‌های هر دو کمیسیون احترام بگذارند و منتظر اعلام نتیجه‌ باشند.

در همین حال آقای نبیل نیز در این نشست خبری گفت که کمیسیون انتخابات باید آرای سیاه را از سفید جدا کند. «ما تا حال از کارهای کمیسیون انتخابات راضی استیم. پس از این نیز از کمیسیون انتخابات می‌خواهیم که وظایف خود را به خوبی انجام دهد.»

به گفته‌ی این نامزد انتخابات، آرای بایومتریک باید مدار اعتبار شناخته شود؛ زیرا آرای بایومتریک شده کلید نرفتن افغانستان به بحران است. او، تأکید کرد که تنها آرای بایومتریک مورد قبول تیم او است و در صورتی که آرای بدون بایومتریک نیز از سوی کمیسیون انتخابات مورد شمارش قرار بگیرد، او آرام نخواهد نشست.

رحمت‌الله نبیل در حالی تأکید می‌کند انتخابات به دور دوم می‌رود که کمیسیون انتخابات پس از ماه‌ها تأخیر موفق شد انتخابات ریاست‌جمهوری را به تاریخ ششم میزان برگزار کند. مطابق به جدول زمان‌بندی این کمیسیون، قرار است نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات در بیست‌وهفتم میزان و پس از آن نتیجه‌ی نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.