طالبان در ششم میزان ناکام شدند

صبح کابل
طالبان در ششم میزان ناکام شدند

در حالی که بزرگترین نگرانی کمیسیون انتخابات، نهادهای ناظر بر انتخابات و مردم افغانستان در جریان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، چگونگی تأمین امنیت این پروسه بود؛ اما انتخابات ششم میزان در یک فضای امن برگزار شد.

طالبان از چندین ماه به این سو، با نشر تبلغات گسترده، هشدار داده بودند که مراکز رأی‌دهی را هدف قرار خواهند داد و مانع برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شوند؛ اما نیروهای امنیتی با حضور نیرومند در مراکز رأی‌دهی و از سویی ‌هم اشتراک گسترده‌ی مردم پای صندوق‌های رأی، مشت محکمی بر دهن طالبان و سایر گروه‌های هراس‌افگن کوبیدند.

با پایان روند رأی‌دهی، حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات، تأکید کرد که نیروهای امنیتی در ۹۹٫۵ درصد مراکز رأی‌دهی حضور داشتند و مانع بیشترین حمله‌های تروریستی شدند.

بر بنیاد آمار وزارت داخله، در جریان ۱۰ ساعت رأی‌دهی در سراسر افغانستان، هراس‌افگنان طالب تلاش کردند که ۷۵ مرکز رأی‌دهی را هدف حمله‌‌های تروریستی قرار بدهند. هر چند بیشتر این حمله‌ها از سوی نیروهای امنیتی خنثا شد؛ اما با آن ‌هم گفته می‌شود که دست‌کم چهار نظامی در این جریان کشته و نزدیک به ۸۰ تن دیگر که شامل نیروهای امنیتی، زنان و کودکان می‌شوند، نیز زخمی شدند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله اطمینان داد که نیروهای امنیتی به گونه‌ی بی‌طرفانه پروسه‌ی انتخابات را تأمین امنیت کردند و هیچ مداخله‌ای در این روند نداشته اند.

از سویی‌ هم ریاست عمومی امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که به منظور دفع تهدید‌های امنیتی، ۱۶ عملیات کشفی را راه‌اندازی کردند. در خبرنامه‌ی این نهاد آمده است: «نیروهای عملیاتی ریاست امنیت ملی ۱۶ عملیات هدف‌مند را در مرکز و حومه‌‎های شهر کابل راه‌اندازی کردند که در نتیجه‌ی آن ۱۴ هراس‌افگن طالب که به منظور مختل ساختن انتخابات وارد کابل شده بودند، شناسایی و بازداشت شدند.»

۷۲هزار نیروی امنیتی موظف در تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری

بر بنیاد آخرین آمار نهادهای امنیتی، حدود ۷۲هزار سرباز برای تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان تعیین شده بودند. افزون بر این وزارت داخله گفته است که حدود ۲۰ هزار سرباز دیگر نیز به گونه‌ی ریزرف در حالت آماده باش قرار دارند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند.

در انتخابات پارلمانی سال گذشته نیز حدود ۷۰هزار سرباز برای تأمین امنیت این پروسه توظیف شده بودند. این درحالی است که میزان تهدیدهای امنیتی و میزان تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان در انتخابات پارلمانی سال گذشته به مراتب بیشتر از انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است. در جریان  انتخابات پارلمانی افغانستان حدود ۳۶ تن در نتیجه حمله‌های طالبان کشته و حدود ۱۸۰ تن دیگر زخمی شده بودند.

با مقایسه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری با انتخابات پارلمانی، می‌توان گفت که میزان تلفات در انتخابات ششم میزان به نصف رسیده و این نشان می‌دهد نیروهای امنیتی افغانستان در تأمین امنیت انتخابات موفق بوده‌ اند.

با این همه اما انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز ششم میزان با مشکلاتی تخنیکی نیز به همراه بود. همانند انتخابات پارلمانی در برخی از مراکز رأی‌دهی فهرست رأی‌دهی وجود نداشت و در برخی دیگر از مراکز نیز مشکلات دستگاه‌ بایومتریک سبب نگرانی مردم و نهادهای ناظر انتخابات شده بود.

به دلیل همین مشکلات و نارسایی‌هایی که از سوی کارمندان کمیسیون صورت گرفت، روند رأ‌ی‌دهی برای دو ساعت تمدید شد و رأی‌دهندگان فرصتی دوباره یافتند تا به کاندیدای دلخواه شان رأی بدهند.

افزون بر این در حدود ۱۰ ولایت و چندین ولسوالی‌ دیگر نیز شبکه‌های مخابراتی از سوی‌ گروه‌های هراس‌افگن قطع شده و کمیسیون انتخابات ارتباط مستقیمی با کارمندان خود نداشت.

کمیسیون اعلام کرده است که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان -تا نزدیک به سه هفته‌ی دیگر- اعلام می‌شود. مسؤولان این کمیسیون اطمینان داده اند که آرای مردم را حراست می‌کنند و نتیجه را بدون مداخله اعلام خواهند کرد.