نظر سنجی تازه‌ی تیفا در مورد اشتراک مردم در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

حسن ابراهیمی
نظر سنجی تازه‌ی تیفا در مورد اشتراک مردم در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

یک نظر سنجی تازه‌ی تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نشان می‌دهد که ۴۲٫۸۷ درصد مردم این کشور در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد و ۵۷ درصد از مصاحبه شوندگان گفته اند که در انتخابات شرکت نمی‎‌کنند.

در این نظر سنجی با ۵۲۰۰ نفر در ۳۴ ولایت افغانستان مصاحبه شده که ۶۷ درصد آن را مردان و باقی ۳۳ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهد.

بر بنیاد این نظر سنجی از ۴۲٫۸۷ درصد کسانی که تمایل به اشتراک در انتخابات داشتند، ۱۳٫۴۵ درصد آن گفته اند که به تیم دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی، ۹٫۱۴ درصد به تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله، ۷٫۳ درصد تیم امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل و ۵٫۵۸ درصد به تیم صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر رأی خواهند داد.

گفتنی است که این نظر سنجی در جریان سه ماه تهیه شده که در آن ۲۸۱۴ نفر به صورت آنلاین و ۲۱۵۰ نفر به صورت پرسشنامه و ۲۳۶ نفر دیگر نیز به صورت گروهی به این نظر سنجی پاسخ داده اند.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا گفته است که تصمیم دارد بخش دوم این نظر سنجی را تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با محوریت تاثیر مبارزات انتخاباتی و تغییر نظریات مردم در زمان کارزارها به نشر برساند.

در این نظرسنجی گفته شده است که ۵۷ درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهند کرد.

تیفا گفته است:«عدم استقلالیت و ظرفیت کافی کمیسیون‌های انتخاباتی برای برگزاری یک انتخابات شفاف، دخیل بودن سران حکومت و تیم‌های انتخاباتی‌شان در انتخابات پیشرو، سمبولیک بودن انتخابات و سرنوشت ساز نبودن رای مردم در انتخابات، اولویت داشتن پروسه صلح و برگزاری انتخابات پس از مشخص شدن وضعیت گفتگوهای صلح، نا امنی و بلند بودن تهدیدات امنیتی، ناراضی بودن از کارکردهای حکومت وحدت ملی، وفا نکردن کاندیدان و سیاست مداران به وعده هایشان» از مهم‌ترین دلایل است که مردم نمی‌خواهند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

هم‌چنان گفته شده است که به دلیل مشکلات امنیتی در ۸ ولایت تنها پرسشنامه‌ها در مرکز توزیع شده و این نهاد نتوانسته است در ولسوالی‌های آن به مردم پرسشنامه بدهند.

تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف از حکومت و کمیسیون انتخابات خواسته است که بی‌طرفی خود را در این پروسه ملی حفظ کنند و به آرای مردم احترام بگذارند.

این نظر سنجی در حالی از سوی تیفا به نشر می‌رسد که از روند مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ روز گذشته است و روز گذشته (۱۷ اسد) حنیف اتمر نامزد تیم انتخاباتی صلح و اعتدال با نشر اعلامیه‌ای مبارزات انتخاباتی خود را به حالت تعلیق درآورده است و همچنین یک نامزد دیگر انتخاباتی نیز انتخابات را تحریم نموده است.

قرار است امروز ستاد انتخاباتی وفاق ملی به رهبری احمدولی مسعود نیز مبارزات انتخاباتی خود را آغاز نماید.

با این همه قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود.