رهبران سیاسی افغانستان جنگ در برابر طالبان را مشروع اعلام کرد

فاطمه حسن‌زاده
رهبران سیاسی افغانستان جنگ در برابر طالبان را مشروع اعلام کرد

روزنامه‌ی صبح کابل به اعلامیه‌ی پایانی نشست رهبران سیاسی افغانستان در انقره دست یافته که نشان می‌دهد، آن‌ها از جبهه‌های ضد طالبان و مقاومت‌های مردمی در برابر این گروه اعلام حمایت کرده‌اند.

در اعلامیه‌ی پایانی نشست شورای عالی مقاومت ملی، آمده است که طالبان مخالف تمام موازین دینی و انسانی دست به تجاوز و کشتار ظالمانه مردم زدند؛ به همین دلیل باشندگان ولایت‌های مختلف ناگزیز به دفاع مشروع از جان و مال شده‌اند.

رهبران سیاسی افغانستان، جنگ و مقاومت‌های مردمی علیه طالبان را مشروع دانسته و از آن حمایت کرده‌اند.

در بخشی از این اعلامیه هفت ماده‌ای، آمده است: «از طالبان می‌خواهیم بیش‌تر از این موجب ویرانی و تباهی در کشور نشوند و برای حل معضل‌های کنونی بر سر میز مذاکره حاضر شوند و به شهادت تجارب تاریخی، هیچ گروهی با اعمال زور و فشار نتوانسته است بر این سرزمین حکومت پایدار داشته باشد.»

این رهبران سیاسی که تحت یک چتر واحد به نام شورای عالی مقاومت ملی، جمع‌ شده، تأکید کرده‌اند که کشورهای همسایه‌ی افغانستان و منطقه باید بدانند که حاکمیت انحصاری و غاصبانه طالبان در افغانستان موجب بحران و بی‌ثباتی گسترده شده و این وضعیت هرگز به سود آنان نخواهد بود.

آن‌ها، هم‌چنان خطاب به جامعه‌ی جهانی نیز، گفته اند که طالبان به ارزش‌های اسلامی و انسانی و موازین بین‌المللی و معیارهای حقوق بشری پابند نیستند.

در اعلامیه‌، آمده است: «دوام حاکمیت استبدادی طالبان،‎‌ نتیجه‌ی جز وخامت وضعیت حقوق بشری، رونق تولید و صدور مواد مخدر، افزایش مهاجر و تبدیل افغانستان به پایگاه امن گروه‌های تروریستی بین‌المللی نخواهد داشت.»

در همین حال، در بخش دیگری این اعلامیه، آمده است که شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان دارای شورای عالی، شورای رهبری و کمیته‌های کار ده‌گانه می‌باشد.

همین‌گونه، این شورا، گفته است که یک کمیته تخنیکی نیز به منظور پیشبرد موثر فعالیت‌ها ایجاد می‌شود تا طرح منشور شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان را نهایی کند.