کشتار دانش‌آموزان در غرب کابل؛ محمد محقق از آغاز مقاومت «هزاره‌ها» علیه گروه طالبان خبر داد

عصمت امین
کشتار دانش‌آموزان در غرب کابل؛ محمد محقق از آغاز مقاومت «هزاره‌ها» علیه گروه طالبان خبر داد

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به حمله‌ی تروریستی در غرب کابل و کشته‌شدن ده‌ها دانش‌آموز مرکز آموزشی کاج واکنش نشان داده است.

آقای محقق روز جمعه -۸ میزان-، در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی، گفت که هزاره‌ها از چندین سال به این طرف، از سوی گروه طالبان هدف قرار می‌گیرند و با یک نسل‌کشی روبه‌رو استند.

او در این مصاحبه، گروه طالبان را شبیه گرگی توصیف کرد که نگه‌بان گله باشد و هر زمانی که بخواهد حمله می‌کند و می‌کشد.

به گفته‌ی محمد محقق، هر رویدادی که در افغانستان علیه طالبان رخ می‌دهد، این گروه از مردم هزاره انتقام آن را می‌گیرد و در تبانی با «رفیقان داعشی» شان دست به چنین جنایت‌هایی می‌زنند.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، تأکید کرد که طالبان به حدی بدوی استند که حتا قوانین ساده‌ی جنگی را رعایت نمی‌کنند و این گونه به اسیران جنگی، پیر مردان، زنان و غیرنظامیان رحم نمی‌کنند.

با این حال، آقای محقق در جریان سخنان خود، گفت که «کارد به استخوان رسیده» و به همین دلیل مردم هزاره مجبور استند که در برابر طالبان دست به مقاومت بزنند.

به گفته‌ی او، تا اکنون همه امیدوار بودند که طالبان تن به حکومتی بدهند که همه‌ی اقوام افغانستان در آن شامل باشند؛ اما اکنون زمان آن رسیده که مردم وارد عرصه‌ی مقاومت شوند.

محمد محقق، خاطر نشان کرد که مولوی مهدی، یگانه فرمانده‌ی هزاره‌تبار این گروه دست به قیام نمی‌زد؛ اما طالبان او را مجبور کردند که دست به مقاومت بزند. «ما مجبور استیم برای کسانی که آمادگی دارند و تا هنوز از ما اجازه خواستند که وارد عرصه مقاومت شوند، اجازه بدهیم. وقتی این رسیده، آن‌هایی که می‌خواهند مقاومت بکنند، به آن‌ها اجازه بدهیم که وارد عمل شوند. فکر می‌کنم که مقاومت هزاره‌ها هم شروع می‌شه.»

این در حالی است که مرکز آموزشی کاج در منطقه‌ی غرب کابل، صبح روز جمعه -میزان-، هدف یک حمله‌ی انتحاری قرار گرفت. مهاجمان انتحاری زمانی  مواد شان را منفجر کردند که ده‌ها دانش‌آموز مصروف سپری کردن امتحان آمازیشی کانکور بودند.

بر اساس معلوماتی که از سوی فرماندهی پلیس طالبان در کابل نشر شده، در این رویداد ۱۹ نفر جان باخته و نزدیک به ۳۰ دیگر زخمی شده‌اند؛ اما آمارهای که از سوی مردم نشر شده، تا اکنون بیش‌تر ۳۰ دانش‌آموز کشته و بیش از ۶۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسؤولیت این رویداد به عهده نگرفته است.