اختلافات درون‌گروهی طالبان؛ از بازداشت تا تلاش برای ترور دوستان دیروز!

فاطمه حسن‌زاده
اختلافات درون‌گروهی طالبان؛ از بازداشت تا تلاش برای ترور دوستان دیروز!

بر اساس گزارش‌ها، در روزهای اخیر بار دیگر تنش‌های درون‌گروهی طالبان شدت گرفته و جناح‌های مختلف این گروه در تلاش سرکوب یک‌دیگر شان استند.

چندین منبع معتبر به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند که دو روز پیش ملا فاضل، معاون وزارت دفاع طالبان برای بازداشت، صلاح‌الدین ایوبی، فرمانده‌ی اوزبیک‌تبار این گروه به ولایت‌های شمالی فاریاب و جوزجان رفته است.

به گفته‌ی منابع، طالبان پشتون‌تبار به شمول ملافاضل در تلاش بازداشت و سرکوب صلاح‌الدین ایوبی، از فرماندهان نامدار اوزبیک‌ها در شمال است؛ اما تا هنوز موفق به این کار نشده‌اند.

گزارش‌ها می‌رساند که نیروهای ملا فاضل نتوانستند که صلاح‌الدین ایوبی را بازداشت کنند و به همین دلیل سفر ملا فاضل به شمال بدون هیچ دست‌آوردی به پایان رسیده و او به کابل برگشته است.

در همین حال، برخی منابع آگاه نیز، می‌گویند که شبکه‌ی حقانی تلاش می‌کند که حتا قاری صلاح‌الدین ایوبی را ترور کند؛ زیرا این شخص از فرماندهان محبوب در شمال و از افراد نزدیک به ملا برادر است.

به گفته‌ی این منابع، سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه‌ی تروریستی حقانی در تلاش سرکوب و تضعیف جایگاه ملابرادر و سایر مقام‌های مخالف خودش در حکومت طالبان است.

با این حال، منابع می‌گویند که افراد صلاح‌الدین ایوبی در جریان درگیری، شماری از فرماندهان و نیروهای پشتون‌تبار طالبان را بازداشت و شماری از آن‌ها را خلع سلاح کرده‌اند.

روز شنبه -۲۱ جوزا-، نیز این فرمانده‌ی اوزبیک‌تبار طالبان از حمله‌ی چریکی در ولسوالی قیصار جان به سلامت برد و در جریان درگیری چندین نفر کشته و اسیر شده‌اند.

این تنها موردی نیست که اختلاف میان‌گروهی طالبان را نشان می‌دهد. روز شنبه -۲۱ جوزا-، در نتیجه‌ی درگیری میان دو فرمانده‌ی طالبان در شهر تالقان ولایت تخار، هشت نفر کشته شدند.

طالبان اما؛ وقوع درگیری میان افراد شان را تأیید نمی‌کنند و می‌گویند که درگیری میان نیروهای این گروه و داعش رخ داد که در نتیجه‌ی هشت داعشی کشته شده‌اند. در حالی که منابع موثقی، می‌گویند که این درگیری میان دو فرمانده طالبان بوده است.

همین‌گونه در یک مورد دیگر، افراد طالبان، مولوی محبوب‌الله، رییس دفتر فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش این گروه را در مربوطات حوزه‌ی چهارم شهر کابل ابتدا محاصره و سپس خلع سلاح کردند؛ اما با رسیدن رییس ستاد ارتش طالبان، آن‌ها دوباره آزاد شده‌اند.

پیش‌تر گزارش‌هایی نشر شده بود که مولوی محبوب‌الله راسخ از سوی افراد طالبان لت‌وکوب شده است.

در سویی دیگر، گفت‌وگوها میان طالبان و مولوی مهدی مجاهد، فرمانده‌ی ناراضی این گروه نیز، تا هنو ناکام بوده است. اخیرا یک هیئتی از جانب طالبان به رهبری انعام‌الله سمنگانی، معاون سخن‌گوی طالبان به بلخاب رفته تا با او دیدار کند.

بر اساس گزارش‌ها، دیدار دو طرف روز پنج‌شنبه -۱۹ جوزا-، در ولسوالی بلخاب انجام شده؛ اما مولوی مجاهد با خواست‌هایی که از جانب طالبان مطرح شده، مخالفت کرده است.

مولوی مهدی مجاهد، رییس پیشین استخبارات طالبان در بامیان، یگانه فرمانده ارشد این گروه است که مربوط به گروه قومی هزاره می‌شود. بسیاری‌ها، می‌گویند که طالبان او را به خاطر هزاره‌بودنش از این سمت برکنار کردند.

مولوی مهدی مجاهد پس از برکناری و به دلیل نارضایتی از عملکرد طالبان، به زادگاهش بلخاب رفته و در آن جا به مسلح‌سازی هوادارانش اقدام کرده است.

چندی قبل نیز، یک درگیری میان افراد مولوی مهدی و ولسوال طالبان در بلخاب ولایت سرپل رخ داد که در نتیجه‌ی آن، هفت نفر کشته شده‌اند.

هم‌چنان، گفته می‌شود که قطعات نظامی طالبان روز یک‌شنبه -۲۲ جوزا-، برای بازداشت مولوی مهدی، به سوی بلخاب حرکت کرده‌اند.

این نخستین باری نیست که گزارش‌هایی از تنش‌ درون‌گروهی طالبان نشر می‌شود. چند ماه پیش نیز، به دلیل بازداشت یک فرمانده اوزبیک‌تبار طالبان برای چند روز تظاهرات برگزار و چندین نفر نیز، کشته و زخمی شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x