هیجان و شادی شارلوت بلیس از تأمین مکان قرنطینه در نیوزیلند!

اسدلله جعفری (پژمان)
هیجان و شادی شارلوت بلیس از تأمین مکان قرنطینه در نیوزیلند!

نویسنده: ایوا کورلت

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

روزنامه گاردین: ۱ فبروری، ۲۰۲۲

روزنامه‌نگار باردار نیوزیلندی که پس از ناکامی در تأمین مکان در سیستم قرنطینه سخت‌گیرانه‌ی کشورش در افغانستان گیرمانده بود، اکنون به او یک مکان قرنطین تهیه شده است که از این بابت «بسیار خوشحال و هیجان‌زده» است. گرانت رابرتسون، معاون نخست‌وزیر، روز سه‌شنبه اعلام کرد: «وزارت تجارت، نوآوری و اشتغال که سیستم قرنطینه‌ای موسوم به MIQ و یا (انزوا و مدیریت قرنطینه) را مدیریت می‌کند، این وزارت به‌تازگی به خانم شارلوت بلیس یک کوپن MIQ ارایه کرده است». با این‌حال؛ رابرتسون گفت: «در بخش MIQ جایی برای خانم بلیس اختصاص یافته است و من از او می‌خواهم که درهنگام قرنطین در آن‌جا حضور بهم رساند».

اظهار یأس و ناامیدی

بنابراین؛ خانم بلیس در بیانیه‌ای، اعلام کرده که درخواست او از سوی مقامات نیوزلندی تأیید شده است و گفته که در اوایلِ ماه مارچ به نیوزیلند بازخواهد گشت. بلیس، گفته است این تأییدیه بر اساس خطرات مربوط به محل سکونت وی است که اکنون در افغانستان به سر می‌برد، از سوی مقام‌های نیوزلندی تصویب شده است، نه به دلیل شرایط بارداری او! خانم بلیس گفت: «ما از بازگشت به خانه و از غافل‌گیری توسط خانواده و دوستان در چنین زمان خاص بسیار خوشحال و هیجان‌زده هستیم». او از نیوزلند و نیوزلندی‌ها به خاطر حمایت‌شان بی‌نهایت سپاس‌گزاری کرد و اما از این «وضعیت‌پیش‌آمده» ابراز یأس و ناامیدی کرد.

بازجویی و سوالاتی کنش‌‌محور از رهبران طالبان

با این‌حال؛ خانم بلیس، گفت: «من برای به چالش‌کشاندن دولت نیوزلند برای یافتن راه‌های حل برای کنترل مرزها ادامه خواهم داد، تا این‌که نیوزیلندی‌ها و شهروندان نیوزلند  در داخل و خارج از کشور در امان باشند و از حقوق شهروندی آن‌ها مراقبت و محافظت شود». خانم شارلوت مدت کوتاهی پس از این که در سال ۲۰۲۱ میلادی به دلیل بازجویی و سوالاتی کنش‌‌محورش از رهبران طالبان در مورد رفتار وحشیانه و ناپسند آن‌ها با زنان و دختران افغانستان مورد توجه‌ی جهانی قرار گرفت. بلیس آن زمان بود که متوجه خودش شد که باردار است. بنابراین؛ خانم بلیس قرار است که در ماه می سال روان ۲۰۲۲ میلادی زایمان کند.

خانم شارلوت و شریک زندگی او جیم هویلبروک

این روزنامه‌نگار جوان نیوزلندی در ماه نوامبر از شبکه‌ی الجزیره استعفا داد و چاره‌ای جز ترک قطر را نداشت، جایی‌که او معمولاً در آن‌جا برای گزارش‌دهی و گزارش‌گری مستقر بود؛ زیرا رابطه‌ی جنسی خارج از ازدواج رسمی در قطر حرام و غیرقانونی محسوب می‌شود. با این‎حال؛ خانم بلیس و شریک زندگی‌اش به نام «جیم هویلبروک» سپس به زادگاه او در بلژیک رفتند. در یک گزارشی که روز شنبه در روزنامه نیوزیلند هرالد منتشر شد، بلیس نوشته است «به دلیل اینکه مقیم کشور بلژیک نبودم، بر این سبب قادر به ماندن در بلژیک نبودم. او گفت تنها جای دیگری که این زوج برای زندگی و ماندن ویزا داشتند افغانستان بود، جایی‌که آن‌ها اکنون در آن‌جا یعنی در فغانستان به سر می‌برند.

درخواست کمک از روی مجبوریت

شارلوت در این گزارش خود، گفته است که پس از ردشدن درخواستش برای اختصاص و تأمین یک مکان در بخش MIQ در نیوزیلند، مجبور شده است قبل از ورود مجدد به افغانستان برای کمک به گروه طالبان مراجعه کند. او گفت از آن زمان تاکنون تلاش‌های ناموفقی داشته است تا یک بستر MIQ اورژانسی را برای زایمانش در نیوزلند به دست آورد. نیوزلند توانسته است دوره‌ی اخیر شیوع ویروس کرونا را به حداقل برساند. بنابراین؛ نیوزلند در انتشار جدید کرونا ۵۲ مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا را در میان جمعیت ۵ میلیونی خود گزارش کرده است.

قانون الزام

درنهایت؛ این یک قانون و روند الزام  است که حتا شهروندان بازگشته به کشور می‌بایست به مدت ده روز در هوتل‌های قرنطینه‌ای که توسط پولیس و ارتش اداره می‌شوند سپری کنند. بنابراین؛ این وضعیت منجر به ازدحام و انبوهی از هزاران نفر شده است که برای محل‌ها و مکان‌ها با هم رقابت می‌کنند. رابرتسون در این اعلامیه، گفت «ویروس کرونا به این معنا است که بسیاری از نیوزلندی‌ها دیگر قادر به بازگشت به خانه‌های شان برای مراسم‌های خاک‌سپاری، عروسی و زایمان نیستند». با این‌وجود؛ این روند واقعاً سخت و باورنکردنی است، ما فرآیند سیستم‌های MIQ‌ی خود را به دلایل بسیار خوبی انجام و راه اندازی کرده‌ایم – و این بخشی است که هم‌واره از پاسخ‌ها و درخواست‌های بهداشت و سلامت عمومی ما و مردم ما پشتیبانی کرده است، و هم‌چمان از مرگ‌و‌میر شهروندان نیز جلوگیری کرده است. اما متسفانه این سیستم کار را برای افرادی که در گوشه‌وکنار این گیتی حضور دارند و می‌خواهند که به نیوزلند و به خانه‌های خود بازگردند آسان نمی‌کند.