ماهی‌فروشی‌ و ماهی‌پزی‌های شهر کابل از رونق افتاده است

لیزا عمری
ماهی‌فروشی‌ و ماهی‌پزی‌های شهر کابل از رونق افتاده است

ماهی‌فروشی و ماهی‌پزی از شغل‌های پردرآمد در افغانستان به ویژه شهر کابل است که همه‌ساله با شروع فصل زمستان، رونق بیش‌تری می‌گیرد. امسال اما؛ بازار ماهی‌فروشان و ماهی‌پزان، گرمی سال‌های پیش را ندارد.

سقوط افغانستان آن‌گونه که شهروندان افغانستان را متأثر کرد، بخش‌های اقتصادی را نیز به شدت آسیب زده است. در زمستان‌ سال‌های پیش، ماهی‌فروشان درآمدی خود را از ناحیه‌ی فروش ماهی و پختن آن به دست می‌آوردند؛ اما ماهی‌فروشان می‌گویند که فروش امسال با سال‌های پیش قابل مقایسه نیست.

سید دل‌آغا، از ماهی‌فروشان شهر کابل است که ۲۸ سال‌ می‌شود ماهی‌فروشی و ماهی‌پزی می‌کند، می‌گوید که نسبت به سال‌های گذشته، فقر و بیکاری افزایش یافته است و مردم نمی‌توانند ماهی بخرند.

او می‌گوید، با پولی که روزانه از ناحیه فروش ماهی به دست می‌آورد، تنها می‌تواند کرایه‌ی دکان و پول چند کارگر را بپردازد.

رضا حسینی، ماهی‌پز دیگری است که از دو سال به این طرف ماهی‌پزی دارد. او می‌گوید: «خرید و  فروش ماهی در مقایسه با سال‌ گذشته کمتر شده، پارسال جمع جوش بود؛ اما حال کار تمام بازار ماهی‌پزی‌ها خواب است.»

رضا، می‌گوید که تصمیم دارد، ماهی‌پزی را ترک کند و یک دکان سوپ‌فروشی باز کند؛ زیرا سوپ نسبت به ماهی کم‌هزینه و ارزان است و مردم بیش‌تر در زمستان سوپ را ترجیح می‌دهند.

در مدتی که خبرنگار روزنامه‌ی صبح کابل در کنار ماهی‌پزی‌ها مشغول مصاحبه بوده، می‌گوید که حتا یک مشتری نیز مراجعه نکرده است. در حال حاضر یک کیلو ماهی سرخ‌شده ۲۲۰-۲۳۰ افغانی به فروش می‌رسد.

در ادامه چند تصویر از ماهی‌فروشان کابل


0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x