مقدسه یورش به عنوان استاد در دانشگاه بین‌المللی الیوت تعیین شد!

اسدلله جعفری (پژمان)
مقدسه یورش به عنوان استاد در دانشگاه بین‌المللی الیوت تعیین شد!

مترجم: اسدالله جعفری ‌(پژمان)

مجله: جرج واشنگتن، ۶ دسامبر، ۲۰۲۱

مقدس یورش؛ عکس از مجله جرج واشگنتن

مقدسه یورش، معاون پیشین وزارت تجارت و صنایع در دولت پیشین افغانستان بود. او اکنون به عنوان استاد جدید در بخش‌های «جی بی و موریس سی شاپیرو» در امور بین‌الملل در دانشکده‌ی روابط‌ بین‌الملل دانشگاهِ بین‌المللی الیوت در ماه جنوری سال ۲۰۲۲ میلادی در انجمن دانشگاه جورج واشنگتن به تدریس خواهد پیوست. خانم مقدسه یورش دارای تجارب گسترده‌ی دولتی و خصوصی است؛ از جمله او به عنوان کمیشنر در کمیسیون ملی اصلاحات‌اداری و خدمات ملکی افغانستان نیز وظیفه اجرا کرده است. یورش پیش از آن، به عنوان رییس منابع بشری شهرداری کابل ایفای وظیفه می‌کرد. او هم‌چنین مدیر کشوری در شرکت Lapis» » که یک شرکت ارتباطات استراتژیکی به نام «موبی گروپ» بود؛ او در آن شرکت تجربه‌های منحصر به فرد و بخش‌های خصوصی خود را ارائه و تدریس می‌کرد. با این‌حال؛ حضور و دامنه‌ی تخصص خانم یورش در تجارت و بازرگانی بین‌المللی، حکومت‌داری، توسعه اقتصادی، اصلاحات‌اداری، سرمایه‌گذاری انسانی و ارتباطات استراتژیکی – همه و همه با چشم‌انداز افغانستان – چیزهای زیادی را برای دانشگاه بین‌المللی الیوت به ارمغان خواهد آورد.

مقدسه یورش دوره‌ای تدریسی به نام چالش‌های حکومت‌داری در زمان جنگ در افغانستان را در این دانشکده تدریس خواهد کرد که این دوره چشم‌انداز و دیدگاه‌های از افغانستان را در مورد مسأیل مهمی که نظم سیاسی افغانستان را پس از حملات۱۱ سپتامبر با آن مواجه شده است، ارائه می‌دهد. دانش‌آموزانی که در این دوره ثبت نام می‌کنند، با مسیر بازسازی و دولت‌سازی آرزومندانه و با حمایت نهادهای بین‌المللی پس از سال ۲۰۰۱ میلادی با این کشور آشنا می‌شوند و چالش‌های حاکمیت دوران جنگ را ارزیابی و درک خواهند کرد. خانم یورش، گفت: «وقتی که من این نقش و وظیفه را برعهده می‌گیرم و به جامعه‌ای متشکل از افراد شگفت‌انگیز و خارق‌العاده می‌پیوندم، من از این بابت بسیار سپاسگزارم».

با این‌حال؛ خانم یورش افزود: «این بسیار شکسته‌نفسی و متواضعانه است وقتی که می‌بینم حتا کوچک‌ترین سهمی در رشد دانش‌آموزان دانشگاه جرج واشنگتن دارم و این می‌تواند مزیتی داشته باشد که بنده بتوانم بخشی از داستان‌ آن‌ها باشم؛ زیرا آن‌ها مرزها را برای تجسم مجدد آینده‌نگری – برای احقاق و الهام‎بخشیدن در پیش می‌گیرند». خانم یورش هر دو مدرک تحصیلی خود را از طریق برنامه‌های بورسیه تحصیلی در خارج از کشور به دست آورده است؛ مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی اقتصاد از «دانشگاه پونه‎‌ی» هند گرفته است؛ مدرک کارشناسی ارشد و یا ماستری خویش را در رشته‌ی مدیریت تجارت و بازرگانی در ایالات متحده امریکا از دانشگاه آکرون به دست آورده که به عنوان محقق و پژوهشگر فولبرایت در آن شرکت کرده بود. مقدسه هم‌چنان استاد دانشگاه امریکایی افغانستان بوده و به عنوان معاون انجمن فولبرایت افغانستان نیز، خدمت کرده است.

اخیراً؛ سفر شخصی او به ایالات متحده امریکا به طور ناگهانی اتفاق افتاد. هنگامی که دولت سابق افغانستان سقوط کرد و طالبان قدرت را در ماه آگست به دست گرفتند، خانم یورش و خانواده‌اش مجبور به فرار از افغانستان شدند. بنابراین؛ آن‌ها به عنوان پناهنده در منطقه‌ی دی سی اسکان داده شده‌اند؛ اما همان‌طوری که خانم یورش در مصاحبه‌ای‌خود در شبکه PBS اظهار داشت و گفت: «در روزگاری ناامیدی کشورم امیدوار وآرزومندانه با من سخن بگویید؛ زیرا برای این که بتوانید هرکاری را انجام بدهید، اول باید به آن کار ایمان و باور داشته باشید، بنابراین؛ من هنوز هم به کشورم افغانستان ایمان و باور دارم». خانم یورش که مفسر مکرر صحنه‌های سیاسی افغانستان است، هم‌چنین مدافع پرشور زنان، دختران و یک قهرمان برای شهروندان جوان افغانستان نیز است. مقالات و نوشته‌های زیادی از او در روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز منتشر شده است. او در ماه اکتبر به عنوان رهبر «صدای نقش حیاتی» در سال۲۰۲۱ میلادی شناخته شد و با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی سابق ایالات متحده امریکا درباره‌ی تسلط اخیر طالبان در افغانستان و تاثیرات آن بر زنان و دختران در این کشور صحبت کرد.

از این‌رو؛ دانشگاه بین‌المللی الیوت بسیار صمیمانه و به گرمی از خانم یورش به ایالات متحده امریکا و در انجمن دانشکده‌ی الیوت به عنوان استاد آینده‌ی شاپیرو استقبال می‌کند. در این‌حال؛ آلیسا آیریس، رییس دانشگاه بین‌المللی الیوت، گفت: «با توجه به تخصص وی در بسیاری از زمینه‌های مهم برای توسعه‌ی اقتصادی، حکومت‌داری، امنیت و توانمندسازی زنان، خانم یورش بینش‌هایی خواهد داشت که بخش‌های مختلفی از دانشگاه الیوت چیزهای زیادی را از او خواهند آموخت. بنابراین؛ «ما برای آمدن و رسیدن خانم مقدسه یورش در این مکان هیجان‌زده‌ایم». کرسی استادی و تدریس بخش‌های «جی بی و موریس سی شاپیرو» در سال ۱۹۹۲ میلادی توسط بنیاد جی بی و موریس سی شاپیرو برای تعیین چهره‌های برجسته در رشته‌های روابط بین‌الملل و دیپلماسی به سمت‌های تدریسی در دانشگاه بین‌المللی الیوت تأسیس شد. بنابراین؛ برنامه‌ها و کارزارهای تدریسی خانم یورش از اول ماه جنوری در این دانشگاه آغاز خواهد شد.