قتل محمد ابراهیم در پنجشیر؛ بستگانش به دلیل ممانعت طالبان جسد او را در جبل‌سراج دفن کردند

عصمت امین
قتل محمد ابراهیم در پنجشیر؛ بستگانش به دلیل ممانعت طالبان جسد او را در جبل‌سراج دفن کردند

شماری از باشندگان ولایت پنجشیر، می‌گویند که افراد طالبان پس از تیرباران‌کردن یک کشاورز در ولسوالی شتل این ولایت، مانع خاک‌سپاری او شده‌اند.

به گفته‌ی منابع، این فرد صبح روز چهارشنبه -۱۸ جوزا، در روستای «روی‌دره» ولسوالی شتل ولایت پنجشیر از سوی قطعه‌ی سرخ طالبان کشته شد.

بستگانش به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند که فرد کشته‌شده، محمد ابراهیم نام داشت و در روستای روی‌دره ولسوالی شتل مصروف کشاورزی و باغ‌داری بود.

به گفته‌ی منابع، محمد ابراهیم صبح روز چهارشنبه برای آبیاری زمین‌هایش به روستای روی‌دره رفته بود و زمانی که مصروف آبیاری بود، از سوی قطعه‌ی سرخ طالبان بدون هیچ پرسش و پاسخی تیرباران شد.

گفته می‌شود که جسد محمد ابراهیم، ساعت‌ها در گوشه‌ی از زمین‌اش باقی ماند و سر انجام شماری از کودکان روستا جسد او را می‌بینند و به باشندگان محل خبر می‌دهند.

با این حال به گفته‌ی منبع، پس از پیداشدن جسد از سوی مردم، قطعه‌ی سرخ طالبان ساعت‌ها اجازه ندادند که مردم جسد او را برداشته و دفن خاک کنند.

سرانجام پس از ساعت‌ها انتظار و سروصدا، جسد این کشاورز به ولسوالی جبل‌سراج ولایت پروان منتقل و در آن‌جا از سوی بستگانش دفن شده است.

به گزارش مردمی، مقام‌های امنیتی طالبان در پنجشیر حتا در مراسم تدفین محمدابراهیم به مردم هشدار داده اند که نباید در مورد قتل او با رسانه‌ها صحبت کنند و در مورد چگونگی کشته‌شدن او معلومات بدهند.

این همه در حالی است که یک‌ونیم ماه پیش، به دلیل جنگ در روستای روی‌دره و مرکز ولسوالی شتل، بسیاری از هم‌روستاییان محمد ابراهیم کوچ کردند؛ اما او به دلیل مشکلات اقتصادی حتا نتوانست خودش را به کابل برساند و سرانجام از سوی طالبان تیرباران شد.

این نخستین باری نیست که کشاورزی در پنجشیر از سوی طالبان تیرباران می‌شود. چندی پیش نیز، طالبان دو برادری را که در منطقه‌ی شالکچه ولسوالی پریان این ولایت مصروف زراعت بودند، به گلوله بستند که در نتیجه‌، یک شان جان باخت و دیگری زخمی شد.

همین‌گونه، ده‌ها مورد دیگر از کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان نیز در ولایت پنجشیر گزارش شده است.