تقابل طالبان و مولوی مهدی؛ در نخستین روز جنگ در ولسوالی بلخاب چه گذشت؟

عصمت امین
تقابل طالبان و مولوی مهدی؛ در نخستین روز جنگ در ولسوالی بلخاب چه گذشت؟

پس از چندین ماه تنش میان طالبان و مولوی مهدی مجاهد، یگانه‌ فرمانده‌ی هزاره‌تبار این گروه، روز پنج‌شنبه -۲ جوزا-، جنگ میان دو طرف در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل آغاز شده است.

جاهد ارسلان، یک منبع نزدیک به مولوی مهدی به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که طالبان در روزهای پسین از سه استقامت به طرف بلخاب نیرو فرستاده بودند و صبح امروز پنج‌شنبه، آغازگر جنگ در دره‌ی قم کوتل بوده‌اند.

آقای ارسلان، گفت که جنگ میان طالبان و مقاومت مردمی به رهبری مولوی مهدی حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت در دره‌ی قم کوتل ولسوالی بلخاب آغاز شد.

به گفته‌ی او، طالبان در اطراف تپه‌های دزدان دره، می‌خواستند که نیروهای مردمی را غافل‌گیر کنند؛ اما با کمین نیروهای مردمی روبه‌رو شده و مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند.

بر اساس معلومات این منبع نزدیک به مولوی مهدی، در جریان درگیری میان دو طرف، هفت جنگ‌جوی طالب کشته و پنج نفر دیگر شان زخمی شده‌اند. هم‌چنان چندین رنجر و هاموی تخرب و مقداری سلاح و مهمات این گروه به دست نیروهای مردمی افتاده است.

در حال حاضر درگیری‌ در ولسوالی بلخاب متوقف شده؛ اما گفته می‌شود که دو طرف برای جنگ دوباره آمادگی دارند.

از سویی‌هم یک منبع دیگر به صبح کابل، گفت که طالبان پس از دادن تلفات سنگین، به طرف روستای آب کلان و ولسوالی سنگ‌چارک در یک منطقه نام حد بخشی عقب‌نشینی کرده‌اند.

معلومات او نشان می‌دهد که در این رویداد، ۲۰ جنگ‌جوی طالب کشته و جسد سه تن از طالبان در میدان نبرد باقی مانده و افزون بر آن، دو رنجر تخریب شده و یک دهشکه از سوی مردم بلخاب به غنیمت گرفته شده است.

به گفته‌ی این منبع، حتا باشندگان ولایت‌های هم‌جوار سرپل تلاش می‌کنند که جلو حمله‌ی طالبان به بلخاب را بگیرند؛ چنان چه قمندان مرادی و حاجی طاهری در ولسوالی یکاولنگ مانع طالبان شدند. باشندگان ولسوالی دره‌صوف نیز به طالبان اجازه‌ی حمله به بلخاب را نداده‌اند.

هرچند پیشین از منابعی به رسانه‌ها، گفته بودند که طالبان برای جنگ بلخاب حدود شش هزار نیرو فرستادند؛ اما جاهد ارسلان، این خبر را رد کرد و می‌گوید که طالبان در سه –چهار استقامتی که نیرو فرستادند، در هر استقامت حدود ۱۵۰ نفر نیروی دارند.

ارسلان، می‌گوید که به دلیل زیادبودن وسایط، خبرهایی نشر شده که گویا بیش از شش هزار نفر برای حمله به بلخاب و سرکوب مولوی مهدی مجاهد فرستاده شده‌اند.

با این حال منبع، گفت که مردم بلخاب به رهبری مولوی مهدی آمادگی کامل دارند تا در برابر حملات طالبان ایستادگی کنند.

جاهد ارسلان، گفت: «مطالبات مولوی مهدی از طالبان برحق است و خواستن حق هزاره‌ها در دولت این گروه است. چنین مسأله‌ای جز با تساهل و مذاکره امکانش نیست. طالبان در برابر خواست مردم، بسیج و سرکوب را پیشه کرده اند.»

به گفته‌ی او، هرچند خواست مولوی مهدی، منطقی و مبتنی بر عدالت است؛ اما پاسخ طالبان اعزام نیرو و منطق شان سرکوب مردم بلخاب است.

این در حالی است که روز گذشته منابعی به صبح کابل، گفتند که طالبان از جهت‌های ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان، دره‌صوف سمنگان، مزارشریف و مرکز ولایت سرپل به طرف بلخاب نیرو فرستاده‌اند و رهبری این نیروها را ملا فاضل و فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش طالبان به عهده دارد.

هم‌چنان گزارش شده است که طالبان از ولایت‌های پروان،کاپیسا، سمنگان، بامیان، بلخ، جوزجان، فاریاب، سرپل، بادغیس و غور برای سرکوب مولوی مهدی نیرو جمع‌آوری کرده و به ولسوالی بلخاب فرستاده اند.