کرونا‌ و باور جامعه‌ی افغانستان

صبح کابل
کرونا‌ و باور جامعه‌ی افغانستان

نویسنده: قدرت‌الله عمرانی

چندی است که دنیا  ناخواسته با پدیده‌ی ترسناکی کووید-۱۹ روبه‌رو شده و سلامت جهان را مورد تهدید قرار داده و سایه‌ی مرگ را بر زندگی افگنده است. ترسناکی این ویروس در این است که تازه قدم به جهان گذاشته و این تازه وارد عجیب و ناشناخته، نفس پیر و جوان را بریده است. ویروسی که عدالت‌محور است و به کسی رحم ندارد؛ هر کجا که با میزبان خوش‌خیال و ساده‌انگار روبه‌رو شود، میزبان ناآگاهش را از پای در می‌آورد. این بیماری به تمام کشورهای جهان سفر کرده و به افغانستان هم سرک کشیده و با تأسف، ماندگار شده است.

جای اندوه فراوان است که بسیاری از مردم، زیر تاثیر تبلیغات نادرست، تصور می‌کنند، این ویروس به مردم ما کاری ندارد؛ چون ما پیرو دین اسلام و در سایه‌ی لطف دین، می‌توانیم از این ویروس مخوف در امان باشیم. عوامل متعدد موجب شده است تا مردم به اندازه‌ی لازم به کرونا توجه نداشته، آن را رد و انکار کرده و تلاش کنند با باورها و رفتارهای سنتی در برابر کرونا بیاستند؛ اما این ویروس حقیقتی است که وجود دارد و روش‌های متعدد مؤثر از طرف دانش‌مندان مطرح شده است که بیشترینه از آن آگاه استیم؛ اما نمی‌دانم چرا از آگاهی و اطلاعاتی که داریم استفاده نمی‌کنیم؟

اگر فرضا آگاه نیستیم، نیاز به آگاهی بیشتر است که مسؤولان باید اقدام سریع و جدی در این مورد داشته باشند. تعدادی نیز فقط دعا و نیایش را مؤثر دانسته و با توسل به جنگ کرونا رفته اند؛ در حالی که در سایر کشورهای اسلامی ثابت شد که تجمع در هر زمینه و با هر نیتی که باشد، موجب گسترش ویروس کرونا می‌شود، برای همین مقدس‌ترین اماکن دینی و مذهبی بسته شدند. کرونا هیچ ربطی به میزان غلظت اعتقادهای شما ندارد. وقت آن رسیده است که به جای گرفتن انگشت اتهام به سوی یک‌دیگر و جداسازی‌های اجتماعی، هماهنگ و دسته‌جمعی با کرونا مبارزه کنیم.

زمان آن است که با این ویروس خطرناک به طور جدی برخورد کنیم، از مسایلی که سبب انتشار آن می‌شود، جلوگیری کرده و از تجمع دوری کنیم، فاصله‌ی اجتماعی را رعایت و موارد بهداشتی را جدی بگیریم. دعا و نیایش خوب و کمک کننده‌ی روح و روان است؛ ولی کرونا با دعا از بین نمی‌رود، برای از بین بردن این ویروس، نیاز به اجرای دستورالمعل‌های پزشکان و دست اندرکاران متخصص است، بیایید با رعایت توصیه‌های رسمی و پزشکی، اجازه ندهیم جان خود و عزیزان مان به خطر بیافتد، کرونا را پیش پا افتاده ندیده و نگذاریم این ویروس ما را از پا بیندازد.