طلاق؛ عوامل و تأثیراتش در خانواده

زهرا سیاس
طلاق؛ عوامل و تأثیراتش در خانواده

قسمت آخر

طلاق به هر دلیلی که صورت گرفته باشد، همچنان والدین وظیفه دارند به دنبال راهی برای حفظ سلامت فرزندان خود باشند؛ بنا بر این، چگونگی رفتار با کودک برای حفظ آرامش و رشد مناسب او اهمیت ویژه‌ای دارد. آسیب‌های طلاق والدین، خواه ناخواه به کودک نیز منتقل می‌شود. تغییراتی که در زندگی کودک ایجاد می‌شود، می‌تواند تربیت او را به خطر انداخته و در بزرگ‌سالی او را با مشکلاتی روبه‌رو کند.

توجه به کودک با توجه به نیازهای کودک 

به عنوان پدر یا مادر، باید بدانید دقیقا کودک شما چه چیزی نیاز دارد. چون پیش شما زندگی نمی‌کند دلیل نمی‌شود به نیازهای او توجه نکنید. نیاز به محبت و نوازش از طرف شما بیشتر از هر چیز برای او اهمیت دارد. به او نشان دهید جدایی شما از همسر تان دلیلی بر ترک کردن او و نادیده گرفتن مهری که بین شما بوده، نیست.

کودک باید بداند برای تان ارزش‌مند است

زمانی که طلاق صورت می‌گیرد، هر قدر هم تلاش کرده باشید، کودک تان تا حدودی شاهد تنش و درگیری قبل و بعد طلاق بوده است. کودک شما جزء افرادی است که در این میان آسیب‌ها و تنش‌های متعددی را تجربه می‌کند. باید تلاش کنید به کودک القا کنید که هنوز با وجود مشکلات زیادی که بین شما و همسر تان وجود دارد، برای تان ارزش‌مند، عزیز و دوست‌داشتنی است.

توانایی‌های کودک را نادیده نگیرید

 پدر و مادری که از هم جدا شده اند، تا مدت‌ها تصور می‌کنند که کودک آن‌ها از لحاظ هوشی و توانایی‌های متعدد هنوز ناتوان است. تنها دلیل این موضوع این است که احتمالا هر دو والد به طور همزمان شاهد رشد و نموی فرزند نبوده اند. در حالی که باید به این واقعیت توجه کنیم که کودک در حال رشد است و باید با توجه به سطح توانایی کودک مطابق با سن او توقعات تان را تعدیل کنید.

باج دادن چیزی را حل نمی‌کند

معمولا مادر و پدرهایی که جدا شده اند با خریدهای افراطی، یا با فراهم کردن امکانات زیاد، قصد دارند کمبود نبودن‌های شان را برای کودک جبران کنند؛ اما این نوع خدمات افراطی را فرزند تان ضرورت ندارد. شما باید بتوانید کمبودهایی که ناشی از طلاق شما است را به طور اصولی و متناسب با شرایط کودک تان جبران کنید.

به کودک احساس اعتماد دهید

اکثر کودکان طلاق به خاطر ناملایمتی‌های طلاق، احساس گناه و عدم وفاداری می‌کنند و ترس از دست دادن همیشگی در وجود آن‌ها است. شما باید تلاش کنید این ترس را از او دور کرده و این اطمینان را به او القا کنید که هیچ وقت او را ترک نخواهید کرد.

 کودک پل ارتباطی با همسر سابق

پس از طلاق، فرزند تان همچنان می‌تواند باعث ارتباط شما با همسر سابق تان باشد. هر قدر هم این ارتباط برای شما آزاردهنده باشد، برای خوش‌حالی و سلامت فرزند تان باید آن را بپذیرید؛ اما خود تان را نباید فراموش کنید.

به همسر سابق احترام بگذارید

اگر چه شما با همسر سابق خود دچار مشکل بوده و جدا شده اید؛ اما همچنان به عنوان یکی از والدین برای کودک اهمیت دارد. از این جهت تلاش کنید تا جایی که ممکن است، احترام‌آمیز رفتار کنید.

سؤالات بی‌اساس از کودک نپرسید

پرسیدن سوال زیاد از کودک و کنجکاوی بی‌مورد در مورد همسر سابق اقدام مناسبی نیست؛ زیرا کودک اعتماد خود را به والدین از دست می‌دهد. باید در این زمینه تلاش کنید تا حد امکان اعتماد کودک را جلب کرده و زمانی را که با او سپری می‌کنید، تنها به امور مربوط به او بپردازید.

کودک قاضی نیست

کودک تان در بروز اختلاف و جدایی از همسر سابق بی‌گناه است. یکی از اشتباهات والدین این است که از کودک کم‌سن و سال خود در زمینه‌ی اختلاف با همسر درخواست کمک می‌کنند. کودک در این میان نمی‌تواند درست قضاوت کند؛ زیرا هم پدر و هم مادر عزیزترین افراد زندگی او محسوب می‌شوند. به همین علت در ارائه‌ی نظر به اشتباه می‌افتد.

مانع برقراری ارتباط فرزند تان با والدین دیگر نشوید

واقعیت این است که کودک کم‌سن و سال هنوز به درک کافی در زمینه‌ی طلاق و جدایی والدین نرسیده است. ممکن است زمانی که نزد شما است دوست داشته باشد با والدین دیگر در تماس باشد. شما نباید برای او مانع‌تراشی کنید. اجازه دهید آزادانه در این زمینه تصمیم‌گیری و برخورد کند.