نیازهای عاطفی دختران خردسال

زهرا سیاس
نیازهای عاطفی دختران خردسال

برآورده کردن نیازهای روحی و احساسی کودکان، یکی از با اهمیت‌ترین وظایف والدین در برابر کودکان است. آیا می‌دانید والدین چگونه می‌توانند نیازهای دختران خردسال خود را فراهم کنند؟ جواب این سوال خود را در این مطلب بیابید.

آشنایی با نیازهای روحی دختران خردسال

برای پدر و مادر، شناخت نیازهای جسمی فرزند شان مثل؛ تغذیه، تهیه‌ی لباس‌های گرم یا خنک به هنگام سرما و گرما، تنظیم ساعات خواب در زمان مناسب آسان است؛ ولی نیازهای روحی و احساسی کودک ممکن است مشخص نباشد. سلامت روانی کودک اجازه می‌دهد تا بچه‌ها خوب فکر کنند، از نظر اجتماعی پیش‌رفت کنند و ضمن داشتن خلاقیت که لازمه‌ی آن تشویق و کمک پدر و مادر است، مهارت‌های جدید را به خوبی بیاموزند .

علاوه بر این‌ها داشتن دوستان خوب و شنیدن کلمه‌ها و جمله‌های تشویق‌آمیز از جانب بزرگ‌سالان، برای کمک به پیش‌برد اعتمادبه‌نفس و ایجاد عزت نفس مهم بوده، نگرش آن‌ها را نسبت به زندگی بهبود می‌بخشد. آن چه دختر خردسال ‌تان نیاز دارد، چه مواردی است؟

۱- اعتمادبه‌نفس: سعی کنید همواره کودک ‌تان را تشویق و ترغیب کنید تا خصوصیاتی را که شما از او انتظار دارید، در خود پرورش دهد. برای مثال، ممکن است به او بگویید، من مطمئنم تو آن قدر شجاع استی که بتوانی پله‌ها را یکی یکی بالا بروی. بگذارید او خود را بشناسد و بداند که شما کاملا به توانایی‌هایش اعتماد دارید. به او اعتماد دهید که با نشاط، سرشار از انرژی و همچنین با لیاقت است.

۲- خودکفایی: بگذارید فرزند تان احساس کند که فردی با لیاقت و قابل است و آن چه را که قادر است اجرا کند. برای مثال، لیوان آب میوه را در دستانش بگیرد و بنوشد. موهای خود را شانه کند و بدون کمک شما یا دیگران خانه‌ای بسازد. می‌توانید در مواردی او را راهنمایی کنید. می‌توانید به او بگویید، برای نگه‌داشتن قطعات خانه‌سازی بر روی یک‌دیگر و ساختن خانه، بهتر است این کار را انجام د و یا به او یادآوری کنید؛ برای آن که قدش به شیر آب برسد، می‌تواند صندلی کوچکی را زیر پاهایش بگذارد؛ اما بگذارید که او شخصا امور خود را انجام دهد .

در تربیت دختران خردسال چه نکاتی را باید رعایت کنیم

۱- ارتباطات و هماهنگی خاص: برای او اسباب‌بازی‌های گوناگونی نظیر انواع ماشین‌های بازی و موترهای متفاوت، قطعات خانه‌سازی، وسایل گل‌بازی، انواع توپ‌ها و وسایلی که بتواند براند و یا از آن‌ها بالا برود، تهیه کنید .

۲- آمادگی جسمانی: با او بازی کنید و او را به فعالیت وا دارید. همراه با او مسیری را به صورت سینه‌خیز طی کنید، به دنبال هم بدوید و یا کشتی بگیرید. حتا دختربچه‌هایی که برای اجرای ورزش‌های سازمان‌یافته، خردسال استند از انجام دادن کارهایی نظیر بالا رفتن از سطحی شیب‌دار و لخشیدن از آن، دویدن و پشتک زدن روی سطحی نرم، احساس هیجان و لذت فراوان می‌کنند .

۳- قدرت تصمیم‌گیری: فرصت‌های گوناگونی را در انجام کاری خاص به دختر خردسال‌ تان پیشنهاد دهید و او را ترغیب کنید تا خود تصمیم‌کنید. اگر هنوز فرزند تان نوپاست، بگذارید او لیوان یا بشقابی را که می‌خواهد در آن آب یا غذا بخورد، خودش انتخاب کند و یا اگر کودک‌ تان می‌خواهد با یکی از دوستانش بازی کند، بگذارید او خود از میان دوستانش یک نفر را انتخاب کند .

دختران خردسال چه نیازهای عاطفی دارند

کنجکاوی: فرصت‌هایی را برای او مهیا کنید تا بتواند در محیط اطراف خود سیاحت و کاوش کند. زمانی که فرزند تان هنوز نوزاد یا نوپاست منزل ‌تان را برای او کاملا ایمن کنید؛ به طوری که او بتواند آزادانه بدون آن که خطری تهدیدش کند، در آن حرکت کند. او را به کتاب‌خانه، پارک یا باغ وحش ببرید. هم‌چنین بهتر است به نقاط مختلف کشور سفر کنید و او را با مکان‌های جدید آشنا کنید .

آیا روش‌های تربیتی دختران با پسران تفاوت دارد؟

پدر و مادر باید بدانند از آن جایی که تمایل پسران با دختران فرق می‌کند، در برخی مسائل هم تفاوت دارند. نباید فراموش کرد که پسران، رفتار با جنس مخالف را از مادر می‌آموزند و دختران از پدر یاد می‌گیرند. بنا بر این، اگر پدری طبیعت وجودی دختر خردسالی را نشناسد و آن طور که خودش می‌خواهد، با او رفتار کند، این مسأله بین پدر و دختر، فاصله می اندازد.