چگونه ذهن کودک نوپا را پذیرای آمدن نوزاد کنیم؟

زهرا سیاس
چگونه ذهن کودک نوپا را پذیرای آمدن نوزاد کنیم؟

نویسنده: کارل سیوین و روانا سلوربوش

منبع: انجمن روان‌شناسی امریکا

برگردان: زهرا سیاس

برای کودکان بزرگ‌تر، آمدن کودک نوزاد قابل پذیرش نیست. در چنین شرایطی کودکان واکنش گیج کننده‌ای از خود نشان می‌دهند. واکنش‌ها متفاوت است؛ گاهی در برابر کودک نوزاد با عشق عکس‌العمل نشان می‌دهند، گاهی هم به چشم حقارت و یا حتا حسادت به او نگاه می‌کنند.
این شرایط برای پدر و مادر نیز دشوار است تا توازن را میان کودکان حفظ کنند و به کودک بزرگ‌تر بفهمانند که نوزاد به دنیا آمده، قرار نیست جای او را بگیرد یا رقیب او باشد.
پس، راه‌هایی هست که با به‌کارگیری آن، می‌توان توازن را میان کودکان برقرار کرد تا یکی دیگری را اشغال‌گر جای هم ندانند.
آسان بگیرید!
مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید؛ شناسایی ترس و احساسات درهم‌پیچیده‌ی کودک است. پرسش‌های کودک را با قاطعیت و برابر با واقعیت پاسخ دهید. در ماه‌های نخستین بارداری، نیازی نیست درباره آمدن کودک نوزاد، پیش چشم کودک نوپا سخن بزنید. به‌مرور زمان و با بزرگ شدن شکم مادر، می‌توانید به او بفهمانید که آن‌جا کودکی در حال رشد است و قرار است پس از به‌دنیا آمدن، دوست او باشد. برای کنار آمدن و احساس خودمانی کردن کودک، اجازه دهید گاهی روی شکم مادر را لمس کرده و نقاشی بکشد.
هنگامی‌که کودک نوپا نزد بزرگ‌ترها (مادر کلان) است، به او در مورد کودک نوزاد گفته شود و فهمانده شود که وقتی نوزاد به دنیا می‌آید، قرار است که در خانه‌ چه اتفاقی بیافتد و چه کسی از کودک باید مواظبت کند. برای کودکان نباید این حس ایجاد شود که پس از به دنیا نوزاد، او کاملاً به فراموشی سپرده می‌شود.
اجازه دهید به شما کمک کند
کودکان نوپا دوست دارند احساس کنند که می‌توانند مفید واقع شوند. انجام کارهای کوچک را به آن‌ها بسپارید؛ کارهایی مانند آوردن لباس یا دایپر-پوشک- برای نوزاد. این‌گونه کودک حس می‌کند که در تشکیل جدید به وجود آمده در خانواده، نقش دارد و باعث بلند رفتن اعتمادبه‌نفس در او نیز می‌شود.
توقع پرخاشگری از کودک نوپا را داشته باشید
تلاش برای ضربه زدن و دندان گرفتن از سوی کودک نوپا در برابر نوزاد طبیعی به‌نظر می‌رسد. در زمان محافظت از کودک نوپا، مهم است که به خشم کودک‌تان احترام بگذارید و به آن‌ها اجازه دهید که خشم‌شان را بیان کنند.
کودک‌تان را تشویق کنید که خشم‌شان را با داد زدن و شیوه‌های دیگر بیان کنند؛ چون این به‌طور طبیعی ناراحتی کودک‌تان را کاهش می‌دهد. هم‌چنان در کودک این حس به وجود می‌آید که شما فکر نمی‌کنید که احساس خشم کودک‌تان بد است.
برای کودکان‌تان وقت کافی بگذارید
کودکان نوپا دوست دارند تمام وجود و حواس شما به او باشد. آن‌ها نیازمند توجه قلبی شما هستند. پس بازی‌هایی را پیدا کنید و باهم انجام دهید. به بیرون بروید و برای کودک‌تان داستان بخوانید.
برجسته‌ترین مورد در رابطه به کودک، بازشناخت درست ترس و احساس او است؛ کودک باید اطمینان داشته باشد ‌که شما پدر و مادرش هستید. آن‌ها-همه فرزندان- نیاز به توجه و پشتیبانیِ «برابر» شما دارند.
با در نظرداشت این نکته‌ها، کودک با آمدن عضو جدید، سازگاری حاصل می‌کند؛ درحالی‌که نمی‌داند تا چند ماه یا چند روز قرار است چه اتفاقی بیافتد. ازلحاظ عاطفی این می‌تواند برای کودک چالش‌برانگیز باشد.
هنگامی‌که کودک نوزاد به خانه بیاید، کودک نوپا به‌خوبی درک می‌کند که پدر و مادرش او را دوست دارند. همان‌گونه‌ که به کودک نوزاد مهرورزی و توجه می‌شود، او نیز به‌اندازه‌ی کافی و بایسته مورد محبت پدر و مادر خود قرار می‌گیرد.