تأثیر جشن تولد بر کودک

زهرا سیاس
تأثیر جشن تولد بر کودک

بسیاری از کودکان جشن تولد را نشانه‌ی بزرگ شدن می‌دانند و آنچه که این گفت‌وگو به آن اشاره می‌کند، احتمال زیبایی است که کودکان کوچک معتقد استند که جشن تولد در واقع باعث می‌شود که آن‌ها بزرگ‌تر شوند.

آیا تا به حال سعی کرده ‌اید به کودکان تان پیشنهاد دهید که می‌توانند امسال از این جشن بگذرند؟ یا این که شاید نتوانید جشن بگیرید، به این دلیل که اتفاق خانوادگی مهم‌تری در همان زمان داشتید؟

نمونه‌ی تصور یک کودک در مورد ارتباط جشن تولد با بزرگ شدن

فرزند ۵ساله‌ی یک خانواده، در روز اول عقرب، امروز ۶ساله می‌شود. او و خانواده‌اش در روز تولد او، به شهر مزار شریف رفته اند. خانواده برای او جشن نگرفته و مهمانی هم دعوت نکرده است. فقط یک کیک برایش خریده اند؛ اما به محض برگشت می‌خواهند که جشنی برای فرزند شان تدارک ببینند، ولی فرزند می‌گوید که او جشن شش‌سالگی‌اش را می‌خواهد و با این جشن او  هفت‌ساله می‌شود و این همان تصور کودک تان در مورد جشن تولدش است که او هر جشن تولد را برابر با یک سال بزرگ‌تر شدن می‌داند.

مطالعه کلیور و لیزر در تصورات کودکان ۳ تا ۵ سال از ارتباط جشن تولد و رشد

در یک مطالعه، کلیور و لیزر (۲۰۰۲) دو سناریو را برای کودکان ۴ تا ۹ساله مطرح کردند. در یکی، مادری که برای پسرش جشن تولد نگرفته بود، سعی کرد که آن را با جشن‌های متعدد جبران کند؛ تا جایی که او بزرگ‌تر از هر کس دیگری شود. سپس از کودکان خواسته بود که تشخیص بدهند که آیا این ایده‌ی خوبی است. در میان کودکان ۴ ساله، ۸۳ درصد پاسخ مثبت داده بودند؛ در حالی که نیمی از کودکان ۵ساله و یک سوم کودکان ۳ ساله پاسخ مثبت داده بودند.

در سناریوی دوم، آن‌ها بررسی کردند که آیا سن می‌تواند کاهش پیدا کند؟ این جا داستان یک مرد ۸۰ ساله را تعریف کردند که آرزو داشت به وسیله‌ی جشن ۷۹سالگی‌اش، در نوبت بعد و ۷۸ سالگی‌اش در نوبت بعدتر، و تا آخر… جوان‌تر شود.

در ادامه، محققان از کودکان پرسیدند که آیا فکر می‌کنید ایده‌ی پیرمرد، ایده‌ی خوبی است؟ به نظر می‌رسید که کودکان، بیشتر مخالف باشند تا موافق. تنها ۳۸درصد چهارساله‌ها و ۳۶درصد پنج‌ساله‌ها چنین ادعایی داشتند. آن‌ها از این یافته‌ها نتیجه گرفتند که کودکان تا سن هفت‌سالگی اعتقاد دارند که با جشن تولدهای اضافی، می‌توان به سن اضافه کرد.

مطالعات دانشگاه تگزاس بر تأثیر جشن تولد

همچنین این پرسش در آزمایشگاه‌های دانشگاه تگزاس بررسی شد. آن‌ها سه داستان برای کودکانی که هر کدام دو ساله بودند و می‌خواستند تولد سه سالگی ‌شان را جشن بگیرند، تعریف کردند. یک کودک در روز تولدش جشن گرفت. کودک دیگر، با توجه به شرایط متفاوت، جشن نداشت. کودک سوم، با توجه به شرایط متفاوت دیگر، دو تا جشن گرفت. از کودکان خواسته شد که تشخیص بدهند که کودکان داستان چند ساله استند؟

عدد قابل توجه نتایج، نشان داد که کودکان بین ۳ تا ۵ ساله اعتقاد دارند که جشن تولد به خودی خود واقعا باعث بزرگ شدن می‌شود! خیلی از کودکان گفتند که کودکی که جشن تولد نداشت، سه ساله ماند و خیلی‌ها جواب دادند که کودکی که دو جشن تولد داشت، واقعا ۵ ساله شد! کودکان، مانند بزرگ‌سالان، به دنبال توضیحات برای رویدادهای شخصی و معنادار استند.

جشن تولد را جدی بگیرید

برای کودکان، تجربه‌ی سالانه‌ی تغییر، ظاهرا ناگهانی از یک سن به سن دیگر اهمیت زیادی دارد؛ چون هنوز هیچ علت جسمی آشکاری، طوری که سایر تغییرات بروز می‌کند، وجود ندارد. بنابراین، کودکان ممکن است به این رویداد (جشن تولد) که به طور منظم همراه با تغییر این سن رخ می‌دهد، جذب شوند.

در نتیجه، اگر برای یک چهارساله، هدف از جشن تولد، پنج‌ساله شدن او باشد، چه شما به طور ساده در خانه مانده تلویزیون نگاه کنید و یا به سفر بروید، تفاوتی نمی‌کند. این یک جشن به حساب می‌آید. چیزی که به هرحال باید انجام بگیرد. آن چه در این میان مهم است، برگزاری جشن تولد برای کودکان است. به زعم روان‌شناسان کودک، جشن تولد، علاوه بر احساس بزرگ‌تر شدن، موجب تقویت حس اعتماد به نفس و بهبود روابط با خانواده و دوستان می‌شود.