نظریه آی‌آر یا روابط بین‌الملل در مورد عاشقان و راهنمایی روز ولنتاین!

اسدلله جعفری (پژمان)
نظریه آی‌آر یا روابط بین‌الملل در مورد عاشقان و راهنمایی روز ولنتاین!

نویسنده: استیفن ام والت

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

نظریه‌ها و بینش‌های مهمی روابط بین‌الملل در مورد عاشقان

۱۴ فبروری روز ولنتاین و یا روز عاشقان است. از این روز به عنوان یک روزی تشریفات عمومی در همه جای دنیا جشن گرفته می‌شود. می‌خواهم که به خوانندگان و مخاطبان «مجله فارین پالیسی» نظریه‌ها و بینش‌های مهمی را در مورد روز ولنتاین یادآوری کنم که بر اساس تئوری‌های آی‌آر و یا «روابط بین‌الملل» می‌توان تشریفات بیش‌تری را برای افراد عاشق فراهم کند. بنابراین؛ برای شروع هر معاشرت عاشقانه اساساً یک وصلت و پیمانی وجود دارد، این وصلت‌ها و پیمان‌ها یک مفهوم اصلی در نظریه‌های روابط بین‌الملل هستند. وصلت‌ها و پیمان‌ها مزایای زیادی برای این اعضا و افراد به ارمغان می‌آورند (وگرنه ما چرا و چگونه آن‌ها را شکل و تشکیل می‌دهیم؟)؛ اما همان‌طوری‌که می‌دانیم، گاهی اوقات این موضوع احساسات غیرعقلانی و غیرمنطقی انسان‌ها را منعکس می‌کنند و ناگزیراً هوش و استقلال هر عضوی از شخص را درگیر و محدود می‌کنند. بسیاری از نظریه‌پردازان «آی‌آر» معتقدند که نهادینه‌کردن یک شبکه‌ی وصلت و پیمانی آن را مؤثرتر و پایدارتر می‌کند؛ اما به همین دلیل است که رسمیت‌بخشیدن به یک رابطه‌ی عاشقانه گام مهمی است که باید به دقت مورد توجه طرف‌ها قرار بگیرد.

رهاشدن و به دام‌افتادن

البته، نظریه‌پردازان آی‌آر نیز، هشدار داده‌اند که عاشقان با خطراتی بالقوه از نوعی به نام «دوگانه رهاشدن و به دام‌افتادن» روبه‌رو استند «یعنی، ما هر چه بیش‌تر از این که شریک‌مان ما را در یک حالت بی‌ثبانی (ترک کند) از چنین بحران بیش‌تر می‌ترسیم. ما بیش‌تر به آن‌ها اجازه می‌دهیم تا ما را به سوی تعهداتی پیمانی خود بکشانند که در اصل پیش از پیش قابل پیش‌بینی نبوده است. یعنی این هدف نوعی از (به دام افتادن است). با این‎حال؛ شما وقتی متوجه می‌شوید که در برنامه‌های بازی مکتب شریک تان در بازی‌ها شرکت می‌کند و باهم تجدید دیدار می‌کنید و یاهم وقتی که نزد خانواده‌ها و خویشاوندان‌ سببی خود می‌روید و یا وقتی‌که همه ساله برای تشریفات «روز شکرگزاری» می‌روید، آن وقت متوجه منظور من خواهید شدید».

حقه‌بازی‌ها و شعبده‌بازی‌ها

واقع‌گرایان مدت‌ها است که روی این موضوع استدلال کرده‌اند که سیستم‌های دوقطبی پایدارترین و باثباترین سیستم‌ها بر اساس نظریه آی‌آر استند. بنابراین؛ اگر هر یکی از شما عاشقان عزیز که شکست خورده‌ باشید و یاهم به فکر اضافه‌کردن بازیگران اصلی بیش‌تری به سیستم بازیابی هستید، پس لطفاً روی این موضوع تجدید نظر کنید. همان‌طوری که اکثر ما در نهایت یاد می‌گیریم، تلاش برای «حقه‌بازی‌ها و شعبده‌بازی‌ها» روابط عاشقانه را در یک محیطی چند قطبی دچار تزلزل می‌کند. این امر معمولاً گاهی اوقات منجر به بحران‌آفرینی و جنگ‌های آشکار در میان طرف‌ها می‌شود. با این‌حال؛ چنین حقه‌بازی‌ها و تردستی‌ها مطمئناً برای ثبات، پایداری، استحکام وصلت و پیمان روابط عاشقانه خوب نیست، و بلکه تبعاتی بسیار بدی در پی‌خواهند داشت.

تغییر و تحول در موازنه‌های قدرت

نظریه‌های آی‌آر هم‌چنین به ما هشدار می‌دهد که تغییر و تحول در موازنه‌های قدرت خطرناک و خطرآفرین است. در این‌جا یک نمونه هشداری بسیار واضح وجود دارد «اگر وضعیت یا قدرت یکی از طرفین به سرعت تغییر کند، روابط عاشقانه با مشکلات جدی مواجه می‌شوند. بنابراین؛ آن ترفیع و تشریفات بزرگی را که هر دوی شما جشن گرفتید، ممکن است به تمام معنا حامل پیامی خوبی باشد؛ اما احتمال هم دارد که انتظارات و توقعات را تغییر دهد، شما و شریک زندگی تان را وادار به انجام یک نوع تنظیمات، تعدیلات و اصلاحات جدی کند. اگر هر یکی از شما از پیمان و معاهدات وصلت عشق و عاشقی خارج شوید، همین امر بر تمام روابط، شرایط و ضوابط صادق است. خط پایانی چیست؟ برای انجام یک تغییر و تحول اساسی در توازن قدرت در یک رابطه‌ای عاشقانه و رمانتیک نیاز جدی به عشق ورزیدن، صبر  و شیکابایی وافری است که طرف‌های درگیر می‌بایستی پیشه کنند.

نظریه تشدید و تشدت

البته حتا بهترین روابط عاشقانه هم لحظات مملو از مشکلات و چالش‌های فراروی خود را دارند. زیرا حتا انسان‌هایی که قلباً و عمیقاً یکدیگر را دوست دارند و عاشق هم استند، می‌توانند در تشخیص هم دیگر و این که طرف مقابل چه می‌خواهد و چرا آن گونه که است رفتار می‌کند مشکل داشته باشند، و این یک امر طبیعی در روابط احساسی و عاطفی است. با این وجود؛ نظریه‌پردازان آی‌آر مقالات و چیزهای هوش‌مندانۀ زیادی در بُعد درک‌های نادرست در مورد عشق و عاشقان نوشته اند، و خوب است که برخی از این نکته‌ها را در نظر داشته باشید و از یاد نبرید. بنابراین؛ ما گاهی تمایل داریم که رفتار خود را محدود به شرایط خود بدانیم نه منطبق به شرایط شخص مقابل، به عنوان مثال، در حالی که رفتار دیگران را با رفتار، ویژگی‌ها و خواسته‌های خود نسبت می‌دهیم. چنین می‌گویم «من این کار را انجام می‌دهم چون‌که مجبور هستم؛ اما او چرا این‌طور رفتار می‌کند، زیرا او در این شرایط و مجبوریت قرار ندارد که چنین رفتاری را می‌کند!» پس، این نوع از سوگیری ادراکی و یک دستور‌العمل قوی و نیرومند برای چالش‌آفرینی و مارپیچ‌های درگیری است. همان چیزی که نظریه‌پردازان آی‌آر مدت‌هاست درباره آن هشدار داده‌اند که این نوع از چالش‌آفرینی و جنگ مارپیچی است. از این‌رو؛ یک اختلاف نظر بسیار کوچک رخ می‌دهد و تلاش هر فرد برای دفاع از موقعیت‌ها و شخصیت‌سازی‌های خودش مانند یک حمله تهاجمی و غیرموجه علیه هم‌دیگر به نظر می‌رسد. بنابراین؛ ما مفهوم اصلی نظریه آی‌آر دیگری را نیز به نام «تشدید و تشدت» کشف کرده‌ایم.

مماشات و فرونشانی

با این‌حال؛ امیدوارم که تعدادی زیادی از خوانندگان و مخاطبان عزیز در این مرحله سر خود را به نشانه‌ی موافقت تکان بدهند. این موافقت مرا به اعماق و ویژگی‌های یک مفهومی بسیار مفید به اصطلاح «مماشات و فرونشانی» می‌رساند. اما این اصطلاح از زمان مونیخ‌گرایی به طور غیرمنصفانه و ناعادلانه تحقیر و بدنام شده است. لهذا این یک استراتژی حیاتی برای حفظ هر رابطه‌ی عاشقانه و رمانتیک در میان عشاق است. و اگر به توصیه‌ها و نظریه‌های من بر اساس روابط بین‌الملل باور ندارید، از همسرم نیز بپرسید که آیا چه کسی باعث شد این فقره و ماده‌‌های نظریه‌پردازی را بر اساس روابط بین‌‌الملل درج نظریه‌های آی‌آر کند؟

خوش‌شانس‌بودن و خوشبخت‌بودن

بنابراین؛ ممکن است یادگیری و آموزش برخی از تئوری‌های روش آی‌آر واقعاً بتواند به زندگی عاشقانه و رمانتیک محور شما کمک شایانی کند. اگر نتیجه اینطور باشد! شما به اندازه‌کافی خوش‌شانس و خوشبخت خواهی بود که فرد مناسبی را در زندگی خود پیدا خواهی کرد. سپس ممکن است این امر باعث شود تصمیم بگیرید که می‌خواهید با ازدواج رابطه‌ی عاشقانه را نهادینه کنید. (البته این فرض بر این است که شما صادق و صریح استید و یا هم به اندازه‌کافی خوش‌شانس و خوشبخت استید که در بخشی از این گیتی زندگی می‌کنید و بر اساس این معیار می‌توان حقوق همجنس‌گرایان را نیز به خاطر رسوم ازدواج به رسمیت شناخت).

تا روز پدر شدن

بنابراین؛ هر دوی شما ممکن است تصمیم بگیرید که منابع ترکیبی خود را تجهیز کنید و بر این اساس شبکه وصلت و پیمانی خود را هم رشد دهید – یعنی این که تصمیم بگیرید؛ فرزند داشته باشید – چه از طریق روش‌های سنتی و یا چه از طریق فرزندخواندگی. اگر این کار را انجام دهید، با یک مجموعه کاملاً جدیدی از مفاهیم نظریه‌های آی‌آر مانند بازدارندگی، اجبار و اضطرار، تاکتیک‌های سلامی و تعهداتی بیش از حد آشنا خواهید شد. اما این مجموعه دیگری از مشکلات وچالش‌آفرینی در برابر عاشقان است. در نهایت؛ امیدوارم که تا روز پدر شدن منتظر بمانم و دربارۀ شما وبلاگ و مقاله بنویسم.

استیفن ام والت

استیفن ام والت مقاله‌نویس و وبلاک‌نویس در مجله فارین پالیسی و در بنیاد رابرت و رینی بلفر است و او استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه هاروارد نیز می‌باشد.