با چه افرادی نباید ازدواج کرد؟

صبح کابل
با چه افرادی نباید ازدواج کرد؟

نویسنده: زهرا اکبری

در جامعه‌ای مانند جامعه‌ی افغانستان که بیش از نیمِ جمعیت آن جوان است، ازدواج به یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان مبدل شده است؛ اما هر جوانی در موضوع ازدواج خود ممکن است اولویت‌ها و معیارهایی داشته باشد برای انتخاب شریک زندگی خود. باید هر جوانی که در آستانه‌ی انتخاب همسر است، بداند که چه افرادی ممکن است برای ازدواج نامناسب استند و تا آن جایی که ممکن است از ازدواج با چنین افرادی خودداری کند.

کدام افراد برای ازدواج نامناسب استند؟ 

برای آن که بتوانید یک ازدواج موفق داشته باشید، پیش از هر چیز، لازم است به یک خودشناسی رسیده و بررسی کنید که آیا برای ازدواج آمادگی لازم را دارید یا نه؟ معیارهایی برای انتخاب همسر مناسب خود تعیین کنید؛ سپس بر اساس این معیارها، وارد رابطه شوید. دوستی و آشنایی قبل از ازدواج، تا حدودی می‌تواند به شناخت شما کمک کنند.

۱- با افرادی که کودک‌صفت ازدواج نکنید

برخی افراد با وجود این که از نظر سنی یک بزرگ‌سال بالغ به شمار می‌روند؛ ولی هنوز رفتارهای بچگانه‌ای دارند. این افراد هنوز قادر نیستند برای امور مهم زندگی خود به صورت مستقل تصمیم‌گیری کنند. اگر قصد ازدواج با چنین شخصی را دارید؛ باید با این موضوع کنار بیایید که همسر آینده‌ی تان، بعد از تصمیم‌گیری و مشورت با والدینش، به نظرهای شما گوش می‌دهد.

۲- با افرادی که زود عصبانی می‌شوند، ازدواج نکنید

فردی که زود عصبانی می‌شود، به طور کلی در مدیریت خشم خود مشکل دارد. برخورد این افراد، به گونه‌ای است که احساس محق بودن را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد. فلسفه‌ی این اشخاص، بی‌عدالتی فراگیر در جهان است و همیشه نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند؛ پس هیچ گاه مسؤولیت رفتارهای خود را نمی‌پذیرند و همیشه می‌خواهند دیگران را به خاطر اشتباه‌های خود متهم کنند. اگر بخواهید به او ثابت کنید که اشتباه می‌کنند، این برخورد شما را به عنوان حمله به خود شان در نظر می‌گیرند؛ چنین افرادی، در زندگی مشترک هم می‌خواهند با خشم زندگی خود را مدیریت کنند.

۳- با افراد شکاک ازدواج نکنید

یکی از شروط اساسی در برقراری رابطه همراه با صمیمیت، داشتن اعتماد دوطرفه است. مسلما تحت نظارت بودن دائمی برای هیچ کسی خوشایند نیست. خوش‌بختانه زمانی که با فردی شکاک آشنا می‌شوید، بعد از چند بار قرار ملاقات می‌توانید به نشانه‌هایی واضح از بدبینی او پی ببرید؛ ولی عاملی که باعث می‌شود بسیاری از افراد به ازدواج با چنین افرادی تن دهند، نادیده گرفتن این نشانه‌ها و احساساتی عمل کردن است.

۴- با افرادی که مشکلات جنسی دارند ازدواج نکنید

از آن جایی که کیفیت روابط زناشویی در میزان موفقیت ازدواج تأثیر زیادی دارد و بسیاری از آمارهای طلاق به دلیل نارضایتی‌های جنسی است؛ فرد مبتلا به اختلالات جنسی، نقش مهمی در از هم‌پاشیدن پیوند ازدواج دارد. لازم است افراد، قبل از ازدواج، نسبت به مشکلات جنسیِ خود اقدامات درمانی انجام دهند.

۵- با افرادی که سلطه‌‌جو استند، ازدواج نکنید

فرد کنترل‌کننده، برای دیگران نیز تعیین تکلیف می‌کند. حس سلطه‌جویی را می‌توانید در این فرد به وضوح ببینید. فرد کنترل‌کننده در صورتی که حس کند شرایط در کنترل او نیست، از حالت معمولی خارج می‌شود. حتا اگر صاحب فرزندی شوید، به والد سلطه‌جو و انتقادگر تبدیل می‌شود و در زندگی مشترک نیز نظرهای شما را به عنوان همسر قبول نخواهد کرد.

۶- با افرادی که هنوز شکست عشقی شان را فراموش نکرده اند، ازدواج نکنید

ازدواج با فردی که هنوز عشق فرد دیگری را در قلب دارد، می‌تواند یکی از اشتباه‌های بزرگ زندگی باشد. این افراد هنوز در گذشته سَیر می‌کنند و ذهن و قلب‌ شان درگیر گذشته است. آن‌ها نمی‌توانند به شما عشق و محبت داشته باشند؛ پس در صورت ازدواج با چنین فردی، باید برای سردی‌ها، بی‌توجهی‌ها و بی‌محبتی‌ها آماده باشید.

۷- با افرادی که مشکلات روانی دارند ازدواج نکنید

اختلال‌های روانی از نظر درجه پیوستاری از خفیف تا شدید را در بر می‌گیرند. این اختلال‌ها شامل افسردگی و اضطراب، اختلالات شخصیت، مشکلات روان‌پریشی و… می‌شود؛ هر کدام از این اختلالات در سطح شدید، مشکلات عمده‌ای را در زندگی مشترک ایجاد می‌کند. متأسفانه در بسیاری از موارد، افراد و خانواده‌ها این مشکلات را پنهان می‌کنند. توصیه می‌شود قبل از اقدام برای ازدواج، با بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ی ازدواج، از صحیح بودن تصمیم خود مطمئن شوید.