خدا گر پرده بردارد؛ چه مفتی‌ها شود رسوا!

زاهد مصطفا
خدا گر پرده بردارد؛ چه مفتی‌ها شود رسوا!

در پی نشر ویدیویی که نشان می‌دهد، مفتی عزیزالرحمان، از چهره‌های دینی برجسته‌ی پاکستان و حامی جهاد طالبان در افغانستان، در حال لواطت با یکی از شاگردانش است، رسانه‌های پاکستانی گزارش اده اند که پلیس این کشور، تلاش دارد مفتی عزیزالرحمان را بازداشت کند؛ اما او، فرار کرده است.
مفتی عزیزالرحمان، معاون حزب جمعیت علمای اسلام و مسؤول اداره‌ی مدارس دینی در پاکستان است که بارها، طالبان را در جنگ با دولت افغانستان تشویق کرده و در کنار مفتی فضل‌الرحمان، یکی از پدران معنوی طالبان به شمار می‌رود. نشر ویدیوی لواطت او با یکی از شاگردانش که می‌گوید بارها این عمل را با او انجام داده است، بیان‌گر پشت پرده‌ی نهاد دین است که مردم صلاحیت یا توان کنارزدن پرده و دیدن آن را ندارند.
سال‌ها می‌شود، به اساس فتوای علمای پاکستانی، میلیون‌ها تن در افغانستان به نام دین و دفاع از دین سلاخی می‌شوند. فتوایی که صدها هزار طالب را از مدارس پاکستانی روانه‌ی میدان‌های جنگ در افغانستان می‌کند، توسط مفتی عزیزالرحمان و افرادی مثل او صادر می‌شود که به نام دین، دکان جمع‌آوری ثروت و مکانی برای ارضای شهوت‌پرستی‌شان ساخته اند. در آخر ویدیوی نشرشده که عمل لواط این مفتی پاکستانی را با شاگردش نشان می‌دهد، شاگردش اعتراف می‌کند که این بار اول نیست و بارها مجبور شده است به خواست نامشروع و شرم‌آور مفتی عزیزالرحمان، تن بدهد.
نهاد دین و کسانی که مسؤولیت پیش‌برد این نهاد را به عهده دارند، به دلیل تقدس‌گرایی‌ای که از دین به نمایندگان دین نیز سرایت داده شده، همواره از تحقیق و بررسی مصون مانده است. مصونیت از دست‌رسی مردم و نهادهای مسؤول، باعث شده که نمایندگان دینی، در دوران‌های مختلف، دست‌شان در هر نوع عمل فرادینی باز باشد و بدون این که کسی بتواند موقف آنان را به خطر بیندازد، پشت پرده‌ی دین پنهان بمانند. پنهان‌ماندن و تقدس‌گرایی نسبت به پیشوایان دینی و مذهبی، زمینه‌ای را فراهم کرده است تا افرادی که در نهادهای دینی فعالیت دارند، به شیوه‌های مختلف، از جان‌ و مال مردم استفاده کنند و در بسیاری موارد، کودکان و نوجوانانی که مجبور به تن‌دادن به خواست‌های جنسی نمایندگان دینی می‌شوند، دندان در جگر بگذارند و صدای‌شان را بلند نکنند؛ چون، آنان بلد شده اند که چگونه با ایجاد ترس، کودکان و نوجوانان را مجبور به تن‌دادن و سکوت کنند.
ویدیویی که عمل لواط مفتی پاکستانی را به نمایش گذاشته است، اولین مورد از سوءاستفاده‌ی دین توسط رهبران دینی نیست؛ تاریخ ادیان مختلف و به خصوص ادیان ابراهیمی، پر است از شواهدی که نشان می‌دهد، کسانی به نام رهبر و پیشوای دینی، دست به چه فجایعی زده اند. در جامعه‌ی پساکلیسای جهان غرب که قدرت کلیسا فروریخت و امکان تحقیق در مورد نهاد دین و پیشوایان دینی را فراهم کرد، اسنادی از صدها مورد استفاده‌ی جنسی و لواطت رسانه‌ای شد که بیان‌گر سلطنت جنسی اربابان دین، پشت نقاب دینی بود. تحقیقات انجام‌شده، هرچند فرصتی را فراهم کرد تا اصلاحاتی در نهادهای دینی به وجود بیاید؛ اما قدرت و کنترل دین، همواره بر بخشی از جامعه‌ی دینی حتا در جوامعی که توسعه ‌یافته نیز، زمینه‌ی سوءاستفاده‌ توسط رهبران دینی را فراهم کرده و هرازگاهی، گزارش‌هایی در رسانه‌ها از پادشاهی جنسی آن‌ها پشت پرده‌های ضخیم دین و تقدس‌گرایی، نشر می‌شود.
گزارشی که رسانه‌های پاکستانی از عمل لواط مفتی عزیزالرحمان نشر کرده اند، یکی از هزاران مورد پنهان پیشوایان دینی در جوامع اسلامی است. آن چه اعمال این‌چینی برای پیشوایان دینی را فراهم می‌کند، تقدس‌باوری است که از دین به چهره‌های دینی سرایت کرده و امکان شک در مورد آن‌ها را بسته است. بسته‌شدن امکان شک و تقدس‌گرایی نسبت به فرد به دلیل اطلاعات دینی‌ای که در چنته دارد، برای او معافیت اجتماعی و سیاسی به بار آورده و فضایی را خلق می‌کند که در آن، می‌تواند دست به هر عمل فرادینی و غیراخلاقی‌ای زد. ایجاد مصونیت دینی برای پیشوایان دینی با استفاده از روایت‌های دینی، به شکل‌گیری حبابی می‌انجامد که دیگران توان نزدیک‌شدن و دست‌زدن به آن را ندارند و اگر فرصتی برای دست‌زدن به این حباب فراهم شود، به سادگی می‌ترکد و آن‌ چه در آن پنهان شده است، آفتابی می‌شود. برای همین، پیشوایان دینی، حباب‌های بی‌شماری برای توجیه و دفاع از خود به وجود آورده اند که امکان شک و دخالت در کارشان را، ببندد.
نهاد دین و پیشوایان دینی در جهان اسلام و به خصوص کشورهای توسعه‌نیافته و در حال توسعه، نیازمند تحقیق‌ بنیادی است. گزارش‌های مختلفی از کشورهای اسلامی، بیان‌گر انواعی از اعمال غیراخلاقی توسط پیشوایان دینی است که بیش‌تر آن، روایت از سوءاستفاده‌ی جنسی از شاگردان خردسن توسط این افراد است. سوءاستفاده‌ی پیشوایان دینی از شاگردانی که نزد آنان برای فراگرفتن علوم دینی می‌روند، به میزان قدرت‌مندن شدن نهاد دین، افزایش می‌یابد؛ چون، فرصتی را فراهم می‌کند که آدم‌هایی با اختلالات جنسی، آن را مکانی امن برای ارضای خواسته‌های جنسی‌شان بپندارند. اعتماد مردم به پیشوایانی که پشت حباب‌های مختلفی از تقدس پنهان شده اند، باعث شده که فرزندان‌شان را بدون هیچ تحقیق و بررسی‌ای، به دست آن‌ها بسپارند و زمینه‌ی سوءاستفاده‌ی جنسی توسط آنان را فراهم کنند.
در جوامع اسلامی، شهوت‌ران‌ترین گروه، پیشوایان دینی بوده اند؛ کسانی که نسبت به هر گروه اجتماعی‌ای، با زنان بیش‌تری نکاح کرده اند. چندی پیش، عکسی از مفتی تقی لاهوری، شیخ‌الحدیث پاکستانی با دختر جوانی نشر شد که به نکاح چهارم او درآمده بود. بر اساس اطلاعاتی که نشر شده بود، مفتی تقی لاهوری، با وجود داشتن سه زن دیگر که هنوز زنده اند، با دختری ازدواج کرده است که با او ۲۵ سال تفاوت سنی دارد. این، نمونه‌ای از صدها روایتی است که پیشوایان دینی، با استفاده از نام و تقدس دینی، انجام داده اند و می‌دهند.
طالبانی که امروز به شیوه‌های مختلف و با وعده‌های گوناگون سرخ و سبز، سلاح برداشته و تصور می‌کنند که برای اسلام می‌جنگند، بهتر است به ویدیوی نشرشده از مفتی عزیزالرحمان نگاه کنند و اگر اندکی عقل در کله‌ی‌شان هست، به این بیندیشند که فرمان جهاد در افغانستان، توسط چه موجوداتی داده می‌شود. افرادی مانند مفتی عزیزالرحمان، با صادرکردن فرمان جهاد در کشورهایی مثل افغانستان، برای خود سلطنت دینی می‌سازند تا بتوانند پشت پرده‌ی آن، عقده‌های سرکوب‌شده‌ی جنسی‌شان را اشباع کنند.