به همسر (شوهر) تان توجه بیشتر کنید

زهرا سیاس
به همسر (شوهر) تان توجه بیشتر کنید

زن و مرد، هر دو مؤظف استند که روحیه و خصوصیات یک‌دیگر را بشناسند. زن، در مقابل همسرش وظیفه دارد که ابعاد مختلف شخصیت و روحیه‌ی خاص همسرش را بشناسد و در شرایط و موقعیت‌های مختلف، با توجه به خصوصیات همسرش به مناسب‌ترین روش رفتار کند و کنترل امور را در دست بگیرد تا از دعواها و دلخوری‌ها پیش‌گیری کند.

همان طوری که هر مردی در زندگی وظیفه دارد از خانواده‌ی خود محافظت کند و بر تعهد خود باقی بماند، یک زن، در نقش همسر و حتا یک مادر مؤظف است، نسبت به همسر خود وفادار و متعهد باشد و هرگز به او خیانت نکند. خیانت پایه‌های خانواده را سست می‌کند و زندگی فرزندان را به نابودی می‌کشاند.

توجه به نیازهای عاطفی مردان

برطرف کردن نیازهای عاطفی زوج‌ها یکی از ارکان اساسی زندگی مشترک به حساب می‌آید که می‌تواند باعث صمیمیت بین آن‌ها و برقراری روابط دوستانه‌تر شود.

نیازهای مهم عاطفی مردان به شرح زیر است که زنان وظیفه دارند این نیازهای همسر خود را برآورده کنند:

مقبولیت: یکی از مهم‌ترین نیازهای عاطفی مردان این است که بدانند در خانه و نزد خانواده‌ی ‌شان دوست‌داشتنی و مورد احترام استند. زن مؤظف است با رفتار و اعمال خود به همسرش ثابت کند که او را صرفا به خاطر وجود خودش دوست دارد و این احساس را در فرزندان نیز به وجود بیاورد.

اعتماد: یکی دیگر از نیازهای مهم عاطفی مردان مورد اعتماد بودن است. مردان در خانه‌ی پدری و در ذهن خود مظهر قدرت و تکیه‌گاه استند و لازم دارند احساس کنند که در خانواده‌ی خود و در رابطه با همسر و فرزندان نیز مورد اعتماد استند.

زنان وظیفه دارند که توانایی‌های همسر خود را بشناسند و متناسب با آن، از او توقع داشته باشند تا به این صورت احساس بی‌اعتمادی و سرشکستگی در مرد به وجود نیاید. در خانه‌ای که زن به همسرش اعتماد ندارد، بچه‌ها نیز به پدر خود اعتماد نمی‌کنند و او را به عنوان یک تکیه‌گاه برای خود نمی‌بینند.

تشویق کردن و قدردانی: زن یکی از نزدیک‌ترین و تأثیرگذارترین افراد زندگی همسرش می‌باشد. مردان نیاز دارند که به خاطر توانایی‌ها و کارهای مثبت ‌شان تشویق شوند و از این طریق اعتمادبه‌نفس شان بالاتر می‌رود. زن به عنوان یک فرد مهم و تأثیرگذار در زندگی، وظیفه دارد توانایی‌های همسرش را تشویق و قدردانی کند تا این گونه احساس امنیت و ارزش‌مندی را به همسرش هدیه کند. این امر می‌تواند گامی برای رسیدن به یک خانواده‌ی موفق باشد.

توجه به نیازهای اخلاقی مرد: اخلاق و خلق‌وخوی خوب یک زن در خانه، نقش بسیار مهمی در آرامش و صمیمیت زندگی دارد. همچنین اگر زن نیازهای اخلاقی همسرش را بشناسد، می‌تواند آرامش بیشتری در خانه‌ی خود ایجاد کند. برخی از وظیفه‌های زن نسبت به شوهر شامل موارد زیر می‌شود:

هماهنگ بودن با همسر: برای این که نظام خانواده حفظ شود و هرج‌ومرج به وجود نیاید، لازم است زن و مرد با یک‌دیگر هماهنگ باشند. بهتر است زنان از حرف‌های همسر خود تبعیت کنند و با او هماهنگ باشند؛ البته این تبعیت نباید به گونه‌ای باشد که زنان از خود هیچ اختیاری نداشته باشند و هیچ نظری ندهند؛ بلکه زن و مرد باید با یک‌دیگر تعامل داشته‌ باشند.

 تقویت نقاط قوت درون خود: مردان در صورت رفتار خوب و خوش و مناسب زن، به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرند. زن وظیفه دارد نقاط قوت خودش را بشناسد و آن‌ها را بیشتر تقویت کند.

مدیریت مالی: زنان وظیفه دارند حساب مالی همسر خود را مدیریت کنند و متناسب با آن، سطح توقع و ایده‌آل‌های خود را تعیین کنند. در صورتی که زن خواسته‌های متناقض با وضعیت مالی همسرش داشته باشد، باعث سرشکستی مرد می‌شود و مشکلات زیادی در زندگی به وجود می‌آید.

توجه به نیازهای جنسی مرد: نیازهای جنسی در زندگی افراد بسیار مهم و قوی است و همچنین یکی از انگیزه‌های ازدواج است. زنان وظیفه دارند نیازهای جنسی همسر خود را تأمین کنند. باوجود آگاهی از موارد ذکر شده، بسیاری از زنان نسبت به وظایف خود به خوبی عمل نمی‌کنند و همین موضوع سبب بروز اختلافات خانوادگی بسیاری می‌شود.