جوش صورت در دوران بلوغ

زهرا سیاس
جوش صورت در دوران بلوغ

نوجوانان در سن بلوغ به ظاهر خود بسیار اهمیت می‎دهند و نگران جوش‌های صورت خود استند. این مسأله آزاردهنده‌تر است که نمی‌داند این جوش‌ها از بین می‌رود یا قرار است تمام زندگی خودش را با آن‌ها بگذراند. ممکن است دوستانش دچار بروز این جوش‌ها نشده باشند و او از این موضوع بسیار نگران و ناراحت باشد؛ اما باید بدانید که اگر در سن بلوغ این جوش‌ها را نداشته باشید، ممکن است در سنین بالاتر با آن روبه‌رو شوید. این جوش‌ها می‌توانند برای نوجوانان ناراحت‌کننده باشد؛ ولی باید بدانید برای همیشه ماندگار نیست و می‌توان با روش‌هایی آن‌ را کنترل و درمان کرد.

علت بروز جوش صورت در دوران بلوغ

هورمون‌ها: با پاگذاشتن به سن بلوغ و افزایش ترشح هورمون‌ها، تغییراتی در بدن رخ می‌دهد. هورمون آندروژن هورمونی است که در زمان بلوغ در بدن دختر و پسر بسیار تولید می‌شود.

باکتری‌ها: اگر چربی‌، منافذ پوست را ببندد، باکتری‌ها در آن‌جا رشد می‌کند و باعث بروز التهاب و جوش می‌شود. اگر این تجمع بیش از حد شود، باعث ترکیدن جوش‌ها می‌شود و بافت‌های اطراف خود را نیز درگیر می‌کند و در یک سطح بیشترین تعداد جوش را می‌زند.

انواع جوش صورت در دوران بلوغ

جوش سرسفید؛ زمانی که منافذ پوست بسته می‌شود، اتفاق می‌افتد.

جوش سرسیاه؛ زمانی که منافذ بسته باشد و در مجاورت هوا قرار بگیرید، ایجاد می‌شود.

جوش‌های سرخ؛ جوش‌های سربسته، ملتهب، عمیق و بزرگی که بسیار دردناک است.

جوش‌ صورت در دوران بلوغ چگونه زیاد می‌شود

استفاده از لوازم آرایشی: استفاده از لوازم آرایشی باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود و احتمال جوش‌زدن را افزایش می‌دهد.

آب و هوا: آب و هوای گرم و رطوبت زیاد در هوا می‌تواند وجود جوش‌ها را تشدید کند.

عدم رعایت بهداشت: رعایت نکردن بهداشت پوست و نشُستن آن (به دلیل فراهم کردن زمینه‌ی رشد باکتری‌ها) می‌تواند باعث افزایش جوش صورت در دوران بلوغ شود.

ترشح هورمون‌ها در زمان عادت ماهانه برای دختران:

هورمون‌هایی که در زمان عادت ماهانه در دختران ترشح می‌شود، باعث تشدید جوش صورت در دوران بلوغ می‌شود.

خوردن خوراکی‌های شیرین و چرب: خوردن خوراکی‌های شیرین و چرب به دلیل افزایش چربی در برخی از پوست‌ها باعث افزایش جوش‌ صورت می‌شود.

استرس: پوست در بسیاری از موارد تحت تأثیر مشکلات روانی قرار می‌گیرد. استرس یکی از این موارد است که در دوران بلوغ در نوجوان بسیار زیاد است.

استفاده از برخی داروها: مصرف بعضی از داروها توسط نوجوانان مانند داروهای کورتونی، ضد افسردگی و بعضی از ویتامین‌ها باعث افزایش جوش در پوست آن‌ها می‌شود.

جوش صورت در دوران بلوغ تا چه سنی ممکن است ادامه پیدا کند؟

عموما با به اتمام رسیدن سن بلوغ و ورود شما به دوره‌ی جوانی، این جوش‌ها از بین می‌رود و دیگر اثری از آن‌ها دیده نمی‌شود. بعد از این دوره به ندرت ممکن است به هر دلیلی یک یا دو جوش بر روی صورت خود ببینید. در بعضی از افراد ممکن است این جوش‌ها ادامه پیدا کند که یکی از دلایل آن داشتن پوست چرب است.

راه‌های مراقبت و درمان جوش صورت در دوران بلوغ

استفاده از لوازم آرایش بدون چربی: از لوازم آرایشی که چربی در آن‌ وجود نداشته باشد و ترجیحا سبک باشد، استفاده کنید. از لوازم آرایشی با لایه‌های ضخیم بر روی پوست تان اکیدا خودداری کنید.

شست‌وشوی مداوم صورت: صورت خود را به طور مداوم با آب و صابون و یا تنها با آب بشویید. با این کار چربی‌های اضافه را از روی پوست خود برمی‌دارید و باکتری‌ها را از روی آن پاک می‌کنید.

استفاده از محلول: از محلول‌های مختلفی که برای تنظیم چربی پوست و کاهش جوش‌ ساخته شده است (پس از شستن صورت) استفاده کنید تا به طور کامل از بروز جوش‌ها در امان باشید.

ورزش در هوای سالم: در هوای تمیز و سالم ورزش کنید تا منافذ پوست شما باز شود و اکسیجن به آن برسد. با ورود اکسیجن و افزایش گردش خون در پوست از بروز جوش صورت در دوران بلوغ جلوگیری می‌کنید.

دست نزدن به جوش: مدام دست زدن به جوش‌ها باعث ملتهب شدن وهم‌چنین پخش شدن اجزای آن به اطراف پوست تان می‌شود و ممکن است پوست تان را به جایی برساند که پر از آکنه شود.

استفاده از مایعات: استفاده‌ی زیاد از مایعات مخصوصا آب می‌تواند میزان چربی پوست را متعادل کند و باعث دفع شدن سموم بدن تان شود؛ در نتیجه بهترین پوست را برای شما ایجاد می‌کند.

تغذیه‌ی مناسب: تغذیه‌ی مناسب و نخوردن غذاهای چرب، شیرین و گرمی کمک می‌کند میزان چربی موجود در پوست شما افزایش نیابد و تجمع آن باعث افزایش جوش‌ نشود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x