پولیس امریکا به خانواده‌ی جورج فلوید ۲۷ میلیون دالر غرامت پرداخت می‌کند

صبح کابل
پولیس امریکا به خانواده‌ی جورج فلوید ۲۷ میلیون دالر غرامت پرداخت می‌کند

شورای شهر مینیا پولیس ایالت مینه سوتا، توافق کرده است، به خانواده‌ی جورج فلوید، مردی که زیر زانوی پولیس جان باخت، ۲۷ میلیون دالر غرامت پرداخت کند.

شورای شهر مینیا پولیس، در نشستی که روز جمعه (۲۲ حوت/ ۱۲ مارچ)، برگزار شد، تصویب کرد که پیش از برگزاری دادگاه، ۲۷ میلیون دالر غرامت به خانواده‌ی آقای فلوید پرداخت شود.

بن کرامپ، وکیل خانواده‌ی جورج فلوید، در بیانیه‌ای با حمایت از این طرح، گفت: «این بزرگ‌ترین توافق حقوق مدنی امریکا بوده است که پیام قدرت‌مندی ارسال می‌کند؛ این که زندگی سیاهان مهم است و خشونت علیه رنگین‌پوستان باید پایان یابد.»

اشاره‌ی آقای کرامپ به جنبش «جان سیاهان مهم است»، شعار بسیاری از معترضان در اعتراضات پس از مرگ جورج فلوید در امریکا و شهرهای اروپا بود.

دادگاه کیفری رسیدگی به پرونده‌ی کشته شدن جورج فلوید، هفته‌ی گذشته با انتخاب تعدادی از هیئت منصفه آغاز شده و قرار است دادگاه دیگری در ۲۹ ماه مارچ برگزار شود و حکم نهایی در باره‌ی پرونده‌ی آقای فلوید در ماه اپریل صادر شود.

جورج فلوید، آفریقایی- امریکایی در ماه می سال گذشته‌ی میلادی، در حالی که زانوی پولیسی به نام دریک شووین به مدت ۹ دقیقه روی گردنش بود و فریاد می‌زد «نمی‌توانم نفس بکشم» جان داد.

انتشار ویدیوی لحظه‌ی مرگ این سیاه‌پوست در شبکه‌های اجتماعی، اعتراضات گسترده‌ای را در امریکا در پی داشت و به ایجاد جنبشی علیه نژادپرستی به نام «جان سیاهان مهم است»، منجر شد.