چند همسری و پیامد‌های آن

زهرا سیاس
چند همسری و پیامد‌های آن

ازدواج دوم مردان متأهل، معمولا واکنشی در مقابل مشکلات زندگی زناشویی است. این مردان در واقع بدون هیچ تلاشی برای برطرف کردن مشکل، ازدواج دوم را راه ساده‌تر برای فرار از مشکلات انتخاب و برای توجیه رفتار شان دلایل زیادی را مطرح می‌کنند. در این شرایط، مردان بدون در نظرگرفتن مزایا و مضرات کاری که انجام می‌دهند، خود شان را درگیر مشکلات پیچیده‌تر ازدواج مجدد می‌کنند. گاه زمانی که از مردان دارای دو زن سؤال می‌شود که چرا زن دوم می‌گیرید، می‌گویند که «کار مان شرعی و قانونی است». اکثرا زنانی که همسر شان ازدواج مجدد داشتند، معتقدند که در ابتدا رفتار شوهر شان خوب بوده؛ ولی با گذشت زمان رفتار شان عوض شده و نسبت به آنان بی‌توجه می‌شوند.

علل ازدواج‌های متعدد در مردان

در هر کدام از انواع ازدواج، مشکلات و مسائلی پیش می‌آید که زندگی را به چالش می‌کشد. دلایل گوناگونی نیز برای ازدواج دوم و ازدواج مجدد در مردان مشاهده شده است که از مهم‌ترین این دلایل، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

بچه‌دار نشدن زن: این مردان برای بقای نسل‌ شان اقدام به ازدواج مجدد می‌کنند. این نوع ازدواج مجدد در مردان اکثرا زمانی رخ می‌دهد که همسران‌ شان از لحاظ باروری دچار مشکل استند. برعکس این قضیه اگر مردی خودش دچار مشکل ناباروری باشد، از همسرش تقاضای صبوری و مدارا کردن دارد.

پسر به دنیا نیاوردن زن اول: این عده از مردان فکر می‌کنند که ایراد از همسر شان است. در این خانواده‌ها زن‌ها چندین بار باردار می‌شوند؛ ولی هر بار دختر به دنیا می‌آورند و بعد مرد برای این که پسردار شود راه حل را ازدواج دوم می‌بیند.

پول‌دار شدن: برخی از مردها وقتی به پولی می‌رسند، تصمیم به ازدواج مجدد می‌گیرند. به قول قدیمی‌ها، زمانی که شلوار شان دوتا می‌شود یا فیل شان یاد هندوستان می‌کند.

اختلال شخصیتی: مردانی که نتوانند با یک همسر زندگی کنند، مبتلا به اختلال دون‌ژوانیسم استند. این افراد هویت خود را در تعداد زن‌هایی می‌بینند که به تصرف شان در آمدند. این موضوع هدف زندگی این مردان است. این مردان از درون احساس حقارت می‌کنند و از این که زنان به آن‌ها توجه می‌کنند لذت می‌برند.

بیماری دو قطبی – مانیک: در بسیاری از اوقات بیماری‌هایی مانند اختلال دوقطبی یا بیماری مانیک، سبب ایجاد روابط متعدد در مردان می‌شود. از جمله نشانه‌های بیماری مانیک (بیماری شیدایی) یا اختالال دوقطبی می‌توان به ولخرجی فرد، احساس قدرت و خاص بودن اشاره داشت.

سرد مزاجی زنان: برخی از زنان با مشکل سردمزاجی مواجه می‌شوند و به دنبال درمان آن نمی‌روند. اغلب مردان برای برای طرف کردن نیاز‌های جنسی خود به جای درمان سردمزاجی همسرش به برقراری رابطه با زنان دیگر گرایش پیدا می‌کند.

پیامدهای ازدواج دوم مردان متأهل

مشکلات ازدواج دوم برای همسر اول: ازدواج دوم برای همسر اول مشکلات زیادی به وجود می‌آورد؛ چرا که در ذات عشق تنها یک نفر وجود دارد و کسی نمی‌تواند عشقش را با کس دیگری تقسیم کند. به همین دلیل این دو زن همواره در یک جدال عاطفی استند که به شکل‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد؛ پس یا به شدت پی‌گیری زن دوم استند یا از همسر شان فاصله می‌گیرند.

آسیب‌هایی که زن دوم متحمل می‌شود: هر دوی این زن‌ها این مرد را کامل می‌خواهند. البته در اکثر موارد زن دوم در ابتدا راضی می‌شود که مرد اکثر اوقاتش را با همسر اول و بچه‌هایش بگذراند، ولی وقتی رابطه محکم شد، زن دوم نیز دیگر حاضر به تقسیم نیست. زن دوم آسیب‌های اجتماعی، عاطفی و روانی بیشتری را متحمل می‌شود.

آسیب‌هایی که به مرد وارد می‌شود: ازدواج دوم مرد متأهل، پیامد‌های زیادی را نیز برای خود او به دنبال خواهد داشت. از لحاظ شرعی مجوز چندهمسری برای مردان فراهم شده ‌است؛ اما در نگاه جامعه این موضوع نباید پذیرفته شود. از مهم‌ترین مشکلات و پیامدهایی که برای مردان متأهلی که ازدواج دوم دارند به وجود می‌آید، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

• به وجود آمدن ترس در زندگی فرد

• اختلالات در کارکرد‌های روزانه

• پنهان‌کاری و دروغ

• شک و تردید و سوء ظن در همسر و فرزندان

• از بین رفتن جایگاه و ارزش پدر

• اختلال در خواب

• کم‌شدن کیفیت و شادی در زندگی

• از بین رفتن اعتبار و آبروی مرد در بین همکاران

اکثر پیامدهای ناشی از ازدواج دوم مردان متاهل را زن دوم متحمل خواهد شد.