ظلم و قساوت طالبان در کندهار

اسدلله جعفری (پژمان)
ظلم و قساوت طالبان در کندهار

نویسنده: جون راجرز

مترجم: اسدالله جعفری‌پژمان

منبع: روزنامه‌ی سان‌ انگلیس، ۲۶ جولای، ۲۰۲۱

در حالی که گروه تروریستی وحشت و دهشت، به وحشی‌گری خود در کندهار ادامه می‌دهد، ده‌ها غیر‌نظامی را ازخانه‌هایش بیرون کرده و در پیش خانه‌های شان، اعدام صحرایی کردند. گزارش شده است که نظرمحمد معروف به «خاشه»،کمیدین مشهور و محبوب افغانستان، در میان ده‌ها هزار مهاجر که از سایر ولایت‌ها به دومین شهر بزرگ افغانستان، یعنی کندهار فرار کرده بودند، کشته شده است.

از این حادثه و حوادث مشابه، فیلم و تصویرهای تکان‌دهنده‌‌ای در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد جنگ‌جویان طالب، در حال ذبح غیرنظامیان استند.

یک روز قبل فیلم و تصاویر تکان‌دهنده و دل‌خراشی از «خاشه»، کمیدین شیرین‌زبان افغانستان منتشر شد که او به عنوان افسر پلیس در ولسوالی شاه‌ولی‌‌کوت ولایت کندهار نیز کار کرده بود. طالبان نظرمحمد را اول با پشت به درخت بستند، بعد از این که گلویش را بریدند او را از درخت به روی زمین انداختند. با این حال، طالبان دست‌داشتن در قتل او را رد کرده اند؛ اما خانواده ‌اش این گروه تروریستی را عامل قتل نظرمحمد خاشه گفته است.

مردم محل در آن مناطق تخمین می‌زنند که طی دو هفته‌ی گذشته، نزدیک به ۱۰۰ نفر از افراد ملکی کشته شده و ۳۰۰ نفر مفقود شده است. با پیش‌روی و حمله‌های اخیر طالبان در ولسوالی‌ها و شهر‌های افغانستان، هزاران خانواده‌ی افغانستانی به گونه‌ی وحشت‌زده، به سوی ولایت‌های شمالی کندهار مانند کابل فرار کردند و یا در اردوگاه‌های مؤقت مهاجرتی در داخل کشور، پناه یافتند.

در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان علیه نیروهای شبه‌نظامی و طالبان افراطی می‌جنگند‌، همه‌ شهروندان افغانستان در شهرها و روستاها، با کم‌بود منابع غذایی، آب و دارو مواجه شده اند. زینب، مادر سه فرزند از شهر کندهار است که به روزنامه‌ی سان انگلیس، گفت: «چند مدت می‌شود که دوستان، بستگان و خانواده ‌ام گم شدند، من نمی‌دانم که آن‌ها مرده اند و یا زنده.» طالبان هم‌زمان با خروج آخرین سربازان امریکایی در ماه آینده از افغانستان، حمله‌های سنگین خود را در سراسر کشور افزایش داده اند. طالبان با حمله‌ها و پیش‌روی‌های شان، بیش از ده مرکز ولایت و ولسوالی‌های افغانستان را محاصره کرده اند. با این اوضاع، مقام‌های دولت افغانستان، تخمین می‌زنند که بیش‌تر از ۱۵۰،۰۰۰ غیرنظامی در جنوب ولایت کندهار جایی که زادگاه شبه‌نظامیان طالب است در دهه‌ی ۱۹۹۰ آواره شده اند.

زینب، مادر سه کودک از ولایت جنوبی کندهار به روزنامه‌ی سان انگلیس، می‌گوید: «جنگ‌ها و درگیری‌های اخیر در ولایت کندهار، ده‌ها هزار نفر و خانواده را تحت تأثیر ناگوار خود قرار داده است. او گفت: «برخی از مردم، مؤفق به فرار شدند؛ اما بسیاری از مردم هنوز در جنگ گیرمانده اند.» او افزود: «ما در مرکز شهر کندهار زندگی می‌کردیم؛ اما به دلیل جنگ، اکنون به کابل فرار کردیم. بنا بر این، من نه با دوستان و نه با اقوام خود هیچ ارتباطی ندارم؛ نمی‌دانم که آیا آن‌ها زنده استند و یا مردند.»

گفته می‌شود که جنگ‌جویان طالب، در سراسر ولایت کندهار مرتکب موجی از ظلم و قساوت‌های بی‌رحمانه علیه مردم ملکی شده اند. همین ظلم و قساوت آن‌ها، مردم را دچار ترس و وحشت کرده است. فیلم و تصویرهایی که در روزهای پسین منشتر شده، نشان می‌دهد که جنگ‌جویان طالبان، جسدهای طرف‌داران دولت را در شهرک اسپین‌بولدک ولایت کندهار در جنوب افغانستان و هم‌مرز با پاکستان، تیرباران می‌کنند. نیروهای طالبان، ده روز پیش، گذرگاه اسپن‌بولدک ولایت کندهار هم‌سرحد با پاکستان را تصرف کرده بودند.

در حالی که ایالات متحده، متعهد شده که نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند و در روزهای گذشته، سلسله حمله‌های هوایی را بر مواضع طالبان آغاز کرده است؛ اما مقام‌های افغانستان، می‌گویند که «هیچ تغییری در سیاست » امریکا نسبت به افغانستان ایجاد نشده است. لوید آستین، وزیر دفاع امریكا، گفت كه نیروهای امنیتی افغانستان، باید قبل از تلاش برای بازپس‌گیری مناطق ازدست‌رفته، نخست از نقاط اصلی به عنوان راهی برای جلوگیری از پیش‌روی دوباره‌ی طالبان تجدید سازمان کرده و سیستم دفاعی خود را مستحکم کنند.