راه‌های کنترل «چشم‌‌چرانی»

زهرا سیاس
راه‌های کنترل «چشم‌‌چرانی»

چشم‌چرانی یک معضل و ناهنجاری اجتماعی است که بیشتر، مردان گرفتار آن استند. این ناهنجاری برای خانم‌ها دردسرساز است و آن‌ها را آزار می‌دهد. این مشکل برای فرد مبتلا، مضرات جسمی ندارد؛ اما قربانی آن‌ را که بیشتر زنان استند، ناراحت می‌کند. افراد مبتلا به چشم‌چرانی، تکانه‌ی غیرقابل کنترلی برای دید‌زدن دیگران و اندام زنان به صورت دزدکی دارند. چشم‌چرانی به صورت افراطی می‌تواند علت روانی خاص داشته باشد و علامتی از اختلال تماشاگری جنسی باشد.

چشم‌چرانی باعث می‌شود تخیلات جنسی در آن‌ها افزایش یابد و باعث می‌شود روابط زن و شوهر از بین برود و راه را برای انواع فساد و انحرافات جنسی باز ‌کند. بنابراین، لازم است که کنترل چشم خود را به دست بگیرید تا از آسیب زدن به خود جلوگیری کنید و نیز به حریم شخصی دیگران احترام بگذارید.

راه‌‌های کنترل چشم‌چرانی

چشم‌چرانی برای بسیاری از مردان نیز آزار دهنده است؛ اما مقابله با آن کار آسانی نیست. در ادامه برخی روش‌های مؤثر برای حل این مشکل ارائه داده ام.

آگاهی از عواقب چشم‌چرانی

بسیاری از خطاها بر اثر ناآگاهی صورت می‌گیرند. اولین نکته در رابطه با راه‌های کنترل چشم‌چرانی این است که از آسیب‌های آن باخبر باشید. چشم آستانه‌ی تحریک بیشتری نسبت به بقيه‌ی حواس دارد و بيشترين تحريكات را از محیط دريافت مي‌كند. بنابراین، در بسیاری موارد فرد چشم‌چران چون امكان رسيدن به ارضای جنسی از طریق آن چه ديده برایش فراهم نمي‌شود، دچار افسردگي می‌شود. عادت چشم‌چرانی، راه را برای انواع فساد و انحرافات جنسی باز می‌کند. چشم‌چرانی چه در مردان و چه در زنان، باعث افزایش روابط فرازناشویی، دور شدن و دل‌سرد شدن زن و مرد از یک‌دیگر، طلاق و جدایی می‌شود. علاوه بر این، در بسیاری از جوانان باعث تخیلات جنسی و خودارضایی می‌شود که آسیب‌های زیادی را برای فرد به دنبال دارد.

توجه به خداوند از راه‌های کنترل چشم‌چرانی

همه‌ی انسان‌ها از این موضوع آگاه استند که خداوند تمام رفتارها و انگیزه‌های درونی آن‌ها را می‌داند. زمانی که فرد چشم‌چران به این موضوع بیشتر اهمیت دهد و در زندگی خود به وجود خداوند آگاه باشد، از کارهای خود پشیمان و خجالت‌زده می‌شود. علاوه بر این، توجه به خداوند در زندگی، آرامش درونی را افزایش می‌دهد و فشارهای جنسی را کم می‌کند. ورزش‌هایی مانند یوگا که ارتباط شما را با خداوند بیشتر می‌کند نیز در ذهن‌آگاهی و ترک عادت مؤثر است و یکی از بهترین راه‌های کنترل چشم‌چرانی در فرد می‌باشد.

تقویت اراده در مقابل چشم‌چرانی

اراده و تلاش برای تقویت اراده، رمز موفقیت تمام انسان‌های بزرگ بوده است. توانایی‌های انسان بیش از حد تصور خود او است. تنها کافی است به خود اعتماد و باور داشته باشید. اراده، انسان را به موفقیت و خودشکوفایی در زندگی می‌رساند. برای تقویت اراده در زندگی، هر کسی باید نسبت به خود شناخت پیدا کند و هدف‌هایی را برای خود در نظر بگیرد. استفاده از راه‌کارهای تقویت اراده می‌تواند در این زمینه بسیار به شما کمک کند.

برنامه‌ریزی و تعیین هدف از راه‌های کنترل چشم‌چرانی

یکی از راه‌های کنترل چشم‌چرانی مشخص کردن هدف و ترسیم آن در ذهن خود است که می‌تواند فکر شما را به مسیرهای درست معطوف کند و کم کم عادت چشم‌چرانی را در شما کاهش دهد. برای تمام کارها و فعالیت‌های روزانه‌ی خود با توجه به توانایی خود تان برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید و حتما به آن‌ها عمل کنید. اگر یک روز به برنامه‌ی خود عمل نکردید، تنبیه کوچکی را در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود ذهن شما به انجام آن عمل شرطی شود و طبق برنامه پیش بروید.

امید به ترک عادت چشم‌چرانی

مهم‌ترین نکته در ترک عادت چشم‌چرانی، داشتن امید و انگیزه برای کنار گذاشتن آن است. گمان نکنید که ناپاک شده اید و تا پایان عمر گرفتار این رفتار ضد اجتماعی می‌مانید. اگر بخواهید، می‌توانید کنترل چشم خود را به دست بگیرید. یکی از روش‌ها، بالابردن روحیه، تلقین و خوش‌بینی است که در تقویت اراده نیز کمک زیادی به شما می‌کند. هر روز جملاتی را با خود تکرار کنید که به شما انرژی مثبت می‌دهد. (من اراده‌ی قوی در ترک عادت‌های ناپسند خود دارم و اراده‌ی من هر روز قوی‌تر می‌شود)