انتقاد نمایندگان کنگره‌ی امریکا از نداشتن اطلاعات در مورد تصامیم کشورش علیه ایران

صبح کابل
انتقاد نمایندگان کنگره‌ی امریکا از نداشتن اطلاعات در مورد تصامیم کشورش علیه ایران

شماری از نمایندگان کنگره‌ی ایالات متحده‌ی امریکا می‌گویند که رییس جمهور ترامپ آنان را  در جریان تحولات و تصمیم‌گیری‌های مربوط به مساله‌ی ایران قرار نمی‌دهد.

ازسویی هم شماری از نمایندگان حزب جمهوری‌خوا نیز از در اختیار  نداشتن اطلاعات کافی پیرامون اقدامات کشورش علیه ایران سخن گفته‌اند.

تلاش امریکا برای به حد اقل رساندن صادرات نفت ایران، تقویت حضور نظامی امریکا در منطقه و تعلیق برخِ تعهدات برجام از سوی امریکا، بر تنش‌ها میان امریکا و ایران افزوده است.

خبرگزاری رویترز، گزارش داده که شماری از نمایندگان کنگره به ویژه نمایندگان حزب رییس جمهوری‌خواه، گفته‌اند که مایل‌اند تا در نشست‌های محرمانه‌ی اطلاعاتی حضور داشته باشند و  در مورد تهدیدهای خارجی و تصمیم‌های دولت به آن ها معلومات  داده شود. برخ نمایندگان دموکرات گفته‌اند که حتا جلسات اطلاع‌رسانی با مسؤولان بلندپایه اگر به صورت عمومی هم برگزار شود، سودمند خواهد بود.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه روز گذشته (سه‌شنبه ۲۴ثور) هنگام خروج از محل کنگره در این زمینه به خبرنگاران گفت: «به نظرم همه‌ی ما نمایندگان را اینجا در طرف تاریک ماجرا نگه داشته‌اند. امیدوارم در مورد وضعیت حاضر به ما اطلاع‌رسانی شود.»

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا از حزب دموکرات نیز خواستار آن شد که جلسه‌ای با حضور تمام اعضای کنگره برای اطلاع‌رسانی به آنان در این زمینه برگزار شود.

 رویترز به نقل از منابع گفته است که دولت امریکا هنوز در مورد پذیرش یا رد چنین درخواستی اظهار نظر نکرده است.

 این در حالی است که روز گذشته خبر از اعزام ۱۲۰ هزار سرباز به منطقه‌ی خاور میانه، برای رویارویی با حمله‌ی ایران از سوی نیویارک تایمز بر اساس اطلاعات یکی از نمایندگان دولت امریکا منتشر شد؛ اما دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا این خبر را تکذیب کرد.