کانگرس امریکا خواستار صدور چهارهزار ویزه‌ی جدید برای ترجمانان افغان شده است

عبدالرازق اختیاربیگ
کانگرس امریکا خواستار صدور چهارهزار ویزه‌ی جدید برای ترجمانان افغان شده است

اخیرا شماری از اعضای دموکرات و جمهوری‌خواهان کانگرس امریکا خواستار صدور چهارهزار ویزه‌ی جدید برای ترجمانان افغان که با نیروهای این کشور در افغانستان کار کرده بودند، شده‌اند.

بر اساس لایحه‌ای که از سوی اعضای کانگرس امریکا پیشنهاد شده است، باید تا تاریخ ۳۰ ماه سپتمبر امسال، حدود چهارهزار ویزه‌ی مهاجرت برای ترجمانان افغانی که با تهدیدات امنیتی مواجه اند، داده شود.

رچر دبلیو منتل، راجر وکر، کوری گاردنر، جیک رید، تهام تیلیس و تم کین شش سناتور جمهوری‌خواه و جین شاهین سناتور دموکرات کانگرس امریکا این لایحه را به حکومت این کشور پیشنهاد کرده‌اند.

سناتورانی که خواستار صدور ویزه برای ترجمانان افغان شده‌اند، می‌گویند که هدف از پیشنهاد این لایحه نجات زندگی کسانی است که به خاطر حفاظت از جان نیروهای امریکایی، جان خودشان را به خطر انداخته‌اند.

شماری از این سناتوران به صدای امریکا گفته‌اند که در سال گذشته‌ی میلادی شماری محدودی ویزه برای ترجمانان افغان داده شده‌اند؛ اما آنان امسال پیشنهاد کرده‌اند که شماری این ویزه را نسبت به سال گذشته افزایش داده شود.

در همین حال جنرال استن میلر، فرمانده‌ی نیروهای امریکایی نیز از این لایحه‌ی سناتوران حمایت کرده و آن را یک اقدام نیک در راستای کامیابی افغانستان خوانده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز حدود چهار هزار ویزه برای ترجمانان داده شده بود؛ اما این رقم در سال گذشته‌ی میلادی به یک هزار و ۶۵۰ ویزه کاهش یافته بود.

این همه درحالی مطرح می‌شود که هنوز حدود ۱۴ هزار نیروی امریکایی در افغانستان حضور دارند و در قسمت آموزش، مشوره‌دهی و عملیات خاص با نیروهای امنیتی افغانستان همکاری می‌کنند.