ترامپ: اگر ایران اقدامی علیه منافع امریکا انجام دهد، با واکنش تندی مواجه خواهد شد

عبدالرازق اختیاربیگ
ترامپ: اگر ایران اقدامی علیه منافع امریکا انجام دهد، با واکنش تندی مواجه خواهد شد

از یک هفته به این‌سو تنش‌ها میان امریکا و ایران به طور بی‌سابقه‌ای شدت یافته است. رییسان جمهور هر دو کشور در جریان یک هفته‌ی گذشته واکنش‌های تندی علیه یک دیگر انجام داده‌ اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا روز گذشته ضمن این که گفته ایران رفتار خصمانه‌ای علیه امریکا داشته، هم‌چنان تاکید کرده است که اگر این کشور اقدامی علیه منافع آنان در خاورمیانه انجام دهد، با واکنش تند و قدرت‌مند نیروهای امریکایی مواجه خواهد شد.

هفته‌ی پیش وزرات دفاع امریکا  چند ناو جنگی را به منظور افزایش آمادگی برای مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران در خاورمیانه فرستاده بود.

رییس جمهور امریکا گفته است که در حال حاضر بحثی میان امریکا و ایران جریان ندارد؛ اما در صورتی که این کشور اعلام آمادگی کند، با آن وارد گفت‌وگو خواهد شد.

دونالد ترامپ بار دیگر ایران به حمایت از تروریزم متهم کرده و گفته است که این کشور عامل شماره یک حمایت از گروه‌های هراس‌افگن بوده اند.

اما رییس جمهور ایران در واکنش‌ به صحبت‌های اخیر دونالد مبنی بر این که اگر ایران آماده‌ی مذاکره باشد با آنان وارد گفت‌وگو خواهد شد، تاکید کرده که در حال حاضر شرایط مناسب برای مذاکره نیست و گزینه‌ی فعلی آنان مقاومت است.

با این همه اما سازمان ملل از ادامه‌ی تنش‌ها میان ایران و امریکا ابراز نگرانی کرده و هر دو کشور را به خویشتن‌داری دعوت کرده است.  استفانی دویاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفته است که اعضای این سازمان از شدت‌گرفتن تنش‌های لفظی رهبران هر دو کشور نگران اند.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل هم‌چنان گفته است که آنان با هر دو کشور در تماس‌اند و تلاش‌ می‌کنند شرایط را دوباره آرام کنند.

اما دیده می‌شود که با گذشت هر روز نه تنها که تنش‌ها میان هر دو کشور کاهش نمی‌یابد، که هر روز صفحه‌ی جدیدی به این تنش‌ها گشوده می‌شود.