نارندرا مودی در آستانه پیروزی انتخابات پارلمانی هند؛ «… هند دوباره برنده می‌شود»

صبح کابل
نارندرا مودی در آستانه پیروزی انتخابات پارلمانی هند؛ «… هند دوباره برنده می‌شود»

نویسنده: ادیب نویم

انتخابات پارلمانی امسال در هند با اشتراک ۹۰۰ میلیون رای‌دهنده، بزرگترین انتخابات جهان محسوب می‌شود که در ۷ مرحله و در روزهای ۱۱، ۱۸، ۲۳، ۲۹ آوریل و ۶، ۱۲، ۱۹ ماه مه برگزار شد؛ امروز ۲۳ ماه می، روز شمارش آرای این انتخابات در هند است.

حزب «بی.جی. پی» به رهبری نارندرامودی نخست‌وزیر هند، در آخرین جمع‌آوری نتایج که تا پایان امروز ادامه خواهد داشت توانسته است ۳۰۰ کرسی پارلمان را برنده شود. این در حالی است که تعداد کرسی‌های این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۴ به ۲۸۲ کرسی می‌رسید.

مودی در تویت جدید خویش نگاشته است: «ما با هم رشد می کنیم، ما با هم موفق میشویم، ما با هم یک هندوستان قوی و فراگیر ایجاد خواهیم کرد. هند دوباره برنده می شود!»

از آنجایی که جریان جمع‌آوری آرا تا پایان امروز ادامه دارد؛ وضعیت حزب کنگره که مقام اپوزیسیون دولت هند را در پنج سال آینده خواهد گرفت تا هنوز روشن نیست.

هندوستان بعد از سپری نمودن هر ۵ سال انتخابات سراسری برای کرسی‌های پارلمان، برگزار می‌کند. معیار کامیابی برای حزب برتر، گرفتن ۲۷۲ کرسی پارلمان از جمع ۵۴۳ کرسی است.  این انتخابات که نزدیک به یک‌و‌نیم ماه طول کشید، امروز ۲۳ ماه می، شمارش آرای آن آغاز شد. در این انتخابات، ۴۵۰ حزب اشتراک داشته که تنها ۶ حزب ملی در اخیر به رقابت پرداختند. انتخابات کنونی هندوستان نسبت به سال ۲۰۱۴ تفاوت چشم‌گیری داشته و ۸۶ میلیون نفر بیشتر در آن اشتراک کردند در میان همه رای‌دهندگان ۸۴ میلیون آن جوانان بودند. انتخابات هند توسط سیستم مدرن الکترونیکی که استفاده از دستگاه انگشت‌نگاری بود به اتمام رسید.

در آخرین مرحله این انتخابات، دو حزب در برابر هم قرار گرفته‌اند؛ حزب BJP (بهاراتیا جاناتا) به رهبری نارندرا مودی،  نخست وزیر کنونی هندوستان  و حزب کنگره، به رهبری راهول گاندی نسل چهارم خاندان گاندی-نهرو است. مادربزرگ او ایندیرا گاندی و پدرش، راجیو گاندی نیز، هر دو بر هند حکومت کرده و در نهایت مورد سوءقصد قرار گرفتند. با این حال در دوره گذشته، رای‌دهندگان هندی نشان دادند از سلطه طولانی آنها بر نظام سیاسی هند خسته شده‌اند؛ طوری که حزب کنگره بدترین شکست تاریخ خود را در این انتخابات خورد و فقط ۴۴ کرسی به دست آورد. در این انتخابات شعار BJP مبارزه با تروریسم و افزایش رفاه مردم و شعار کنگره، اقتصاد برتر و افزایش حضور زنان در ادارات هند بود.

 نارندرا مودی از حزب بی جی پی یک شوونیست هندو (معتقد بر برتری ملت هندو) با وعده «دوران طلایی و توسعه برای همه» در ۲۰۱۴ به مقام نخست وزیری هند رسید؛ آقای مودی در این سال  با فاصله‌ای بعید رقبا را شکست داد و به نخست وزیری رسید. ۲۸۸ کرسی پارلمانی که حزب بی‌جی‌پی در دوره قبل به دست آورد در سی سال قبل از آن بی‌سابقه بود.

با این که در دوران او توسعه اقتصادی سرعت گرفته، اما مسئله بی‌کاری هنوز معضل بزرگی است و تعداد جوانان بی‌کار روز به روز بیشتر می‌شود، اما؛ بازهم نتایج ارا نشان می‌دهد که در برابر حزب گنگره نه تنها غلبه می‌کند، بلکه با تفاوت بسیار زیاد در نسبت به انتخابات قبل پیروز خواهد شد.

 مردم هند فراز ‌و ‌نشیب‌های زیادی را در این انتخابات دیدند؛ در یک مورد، مردی جوان (پاوان کمار) ۲۵ ساله هندی انگشت خود را بعد از رای اشتباه به فرد دیگر، قطع کرد. و همچنان استفاده از جادوی سیاه و قاچاق جغد برای اجرای این نوع جادو نیز دلیل بر دست‌گیری چندین تن شد.

در این انتخابات ۹۳۰ هزار مرکز رای‌دهی برای رای‌دهندگان فعالیت داشته و هزینه تمام انتخابات، برای هشت هزار کاندید در سراسر هند به هفت میلیارد دالر رسید. ۵۰ میلیارد روپیه هندی مصارف احزاب، برای استفاده از رسانه‌های اجتماعی و کمپاین‌های آنلاین گفته شده  و این در حالی است که  سیستم مصرف برای کمپاین، بطور مستقیم از جانب دولت کنترول شد؛ احزاب، مسوول به گزارش‌دهی مالی، برای مصارف کمپاینی به دولت بودند.

 درهند، با فاصله گرفتن از شمارش سنتی آرا، از ماشین‌های رای‌گیری الکترونیکی در تمام حوزه‌های رای‌گیری استفاده می‌کنند. برای کمک به رای‌دهندگان بی‌سواد، هر یک از نامزدها در ایالت‌های مختلف، با نماد حزب شان مشخص شده‌اند. برای مثال «گل نیلوفر آبی» برای حزب بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) است. با این وجود برای جلوگیری از دست‌کاری در ماشین‌های الکترونیکی، آرا به روش قدیمی و سنتی مهر و موم می‌شوند.

انتخابات، مرسوم‌ترین طرح رسیدن به قدرت مشروع در قرن ۲۱ می باشد؛ از این‌رو دموکراسی‌های جهان به دنبال برگزاری انتخابات شفاف در کشور‌های شان بوده تا بتوانند نقش خوب حامیان دموکراسی را بازی کنند؛ در این میان هند از جمله کشورهای موفق در زمینه برگزاری انتخابات و همچنان دموکراسی در جهان محسوب می‌شود.