هند: از ایران دیگر نفت وارد نمی‌کنیم

صبح کابل
هند: از ایران دیگر نفت وارد نمی‌کنیم

کشور هند که از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت ایران به حساب می‌آید، اعلام کرده که از یک ماه به این‌سو دیگر از این کشور نفتی وارد نکرده است.

هارش واردهان شرینگلا، سفیر هند در امریکا اعلام کرده است که در ماه گذشته، این کشور از ایران حدود یک میلیون تن نفت خام وارد کرده بود؛ اما پس از آن حتا یک بشکه نفت نیز از این کشور وارد نکرده است.

این درحالی است که پیش از این روزانه به صورت میانگین هند حدود ۴۵۰ تا ۴۸۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد؛ اما سفیر هند در امریکا می‌گوید که پس از ماه اپریل هیچ نفتی از این کشور وارد نکرده است.

بر اساس گزارش‌ها، ایران تا قبل از این که در تحریم امریکا قرار گیرد، حدود ۱۰ درصد از تمام نیازهای نفتی هند را برآورده می‌کرد؛ اما با فشار امریکا از چندی به این‌سو، صادرات نفتی ایران به کشورهای دیگر به حداقل رسیده است.

هم‌چنان بی بی سی به نقل از سفیر هند در امریکا نگاشته است که این کشور حتا واردات نفت از ونزویلا را نیز متوقف کرده است.

سفیر هند در امریکا اعلام کرده که کشورش گزینه‌های دیگری نیز برای جایگزینی نفت ایران روی دست دارد.

این همه درحالی است که تا قبل از خروج امریکا از برجام و اعمال فشار بر ایران، این کشور روزانه به صورت میانگین تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز به کشورهای مختلف صادر می‌کرد؛ اما گفته می‌شود که این رقم پس از فشارهای امریکا به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

تنش‌ها میان ایران و امریکا از ماه‌ها به این‌سو شدت یافته است. هفته‌ی پیش، پس از برخورد راکتی در نزدیکی سفارت امریکا در عراق، دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور اعلام کرد که ایران رفتار خصمانه با این کشور داشته است.

رییس جمهور امریکا تاکید کرده در صورتی که ایران به رفتار خصمانه‌ی خود ادامه دهد، با واکنش تند این کشور مواجه خواهد شد.

با این همه فشار؛ اما ایران حاضر نیست که با امریکا وارد مذاکره شود. حسن روحانی، رییس جمهور این کشور می‌گوید که با آنکه کشور خواستار جنگ نیست، اما درحال حاضر مذاکره نیز امکان پذیر نیست.