ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا از سمت‌اش کنار رفت

صبح کابل
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا از سمت‌اش کنار رفت

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا پس از فشارهای شدید از سوی هم‌‌حزبی‌هایش از نخست‌وزیری این کشور و رهبری حزب خود کناره‌گیری کرد.

بانو می، امروز هنگام اعلام استعفای خود گفت که به این نتیجه رسیده که منافع بریتانیا با آمدن یک نخست‌وزیر تازه تامین خواهد شد.

نخست‌وزیر بریتانیا ماه‌هاست که برای بیرون شدن کشورش از اتحادیه‌ی اروپا به مجلس این کشور طرح می‌فرستد؛ اما هربار این طرح‌ها رد شده است.

او، هم‌چنان اعلام کرده که تا دو هفته‌ی دیگر به صورت رسمی از رهبری حزب محافظه‌کار نیز اسعفا خواهد کرد.

این درحالی است که چندی قبل روزنامه سندی‌تایمز اعلام کرده بود که بانو می، از سوی ۱۱ وزیر کابینه‌ی بریتانیا تحت فشار قرار دارد تا از سمت‌اش کنار برود.

با این حال او می‌تواند تا زمانی که رهبر جدید حزب محافظه‌کار انتخاب شود در سمت نخست‌وزیری باقی بماند.

نخست‌وزیر بریتانیا دومین نخست‌وزیر زن، در تاریخ این کشور بوده است؛ اما بانو می، امروز هنگام استعفایش تاکید کرد که مطمئنا او به عنوان آخرین نخست‌وزیر زن در بریتانیا ایفای وظیفه خواهد کرد.

این درحالی است که بانو ترزا می برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ در پارلمان بریتانیا انتخاب شد؛ هم‌چنان او در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان رییس حزب محافظه‌کار ، حزبی که او هفت سال رهبر آن بود برگزیده شد.

بانو می در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۴ سال پیش، پس از استعفای دیوید کامرون به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا انتخاب شد و در سال‌های نخست‌وزیری خود، قانون ازدواج همجنس‌گرایان را دنبال کرد و یکی از پایه‌گذاران گروه زنان برای برنده شدن نیز بوده است.