حکم فروش میلیاردها دالر سلاح به عربستان از سوی ترامپ بدون تایید کانگرس

صبح کابل
حکم فروش میلیاردها دالر سلاح به عربستان از سوی ترامپ بدون تایید کانگرس

آقای ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، به دلیل «تهدید ایران» و با استناد به یک قانون فدرال که کمتر تاکنون استفاده شده است، اجازه‌ی فروش میلیاردها دالر سلاح، به عربستان را بدون کسب مجوز از سوی کانگرس امریکا صادر کرده است.

آقای ترامپ که تنش‌ها با ایران را وضعیت اضطراری خوانده، با انتقاد شماری از سیاست‌گران امریکایی که بیم دارند این سلاح‌ها علیه مردم ملکی استفاده شود، مواجه شده است.

بر بنیاد گزارش بی‌بی‌سی، شماری از سیاست‌مداران دموکرات، رییس‌جمهور ترامپ را به «بی‌اطلاع گذاشتن کانگرس» متهم کرده‌اند.

اگر طرح فروش این سلاح‌ها به عربستان که شامل بمب‌های هدایت‌شونده و انواع بمب‌ها می‌شود، در کانگرس امریکا مطرح می‌شد با مخالفت شدید اعضای کنگره مواجه می‌شد؛ اما این در حالی است که کانگرس از سوی مایک پومپیو، وزیر امورخارجه‌ی امریکا، به روز جمعه (۲۴ می) باخبر می‌شود.

او در نامه‌ای که بازتاب رسانه‌ایی گسترده داشته است، گفته است: «برای مقابله با ماجراجویی‌های ایران در خاورمیانه و خلیج‌ فارس، انتقال این سلا‌ح‌ها باید هرچه زودتر اجرا شود.» او تاکید کرده است که فعالیت‌های ایران «تهدید اساسی» برای ثبات خاورمیانه و امنیت امریکاست.

در همین حال، سناتور رابرت منندز، عضو کمیته‌ی روابط خارجی سنای امریکا، رییس‌جمهور ترامپ را متهم به «ترجیح همکاری با دولت‌های مستبد» کرده است.

آقای پاریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع امریکا، خبر ارسال این نیروها و تجهیزات دفاعی را به کانگرس امریکا داد و گفت «این نظامیان امریکایی برای مقابله با تهدیدهای مداوم سپاه پاسداران ایران و وابستگانش اعزام می‌شوند.»

مقام‌های امریکا گفته‌اند که این تحرکات، در برابر تهدیدهایی است که نهادهای استخاراتی امریکا از تحرکات ایران برداشت کرده‌اند.

در حالی که ایران، این اقدامات امریکا را «جنگ روانی» خوانده است.

همچنان گزارش شده است که سلاح‌هایی به امارات متحده‌ی عربی و اردن نیز به فروش می‌رسند.

با افزایش تنش‌ها میان امریکا و ایران در هفته‌های اخیر، امریکا ناوهای جنگی، سیستم پاتریوت و بمب‌افکن‌های بی‌-۵۲ خود را به منطقه فرستاده است.