شدت تنش‌های بین تهران واشنگتن؛ عراق پادرمیانی می‌کند

صبح کابل
شدت تنش‌های بین تهران واشنگتن؛ عراق پادرمیانی می‌کند

محمد حلبوسی، رییس مجلس عراق، پس از ورود محمد جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران با هیاتی از مقام‌های ایرانی به عراق، اعلام کرده که برای کاهش تنش‌ها بین امریکا و ایران، می‌تواند پادرمیانی کند.

در همین حال، هزاران عراقی با راه‌اندازی تظاهراتی از دولت عراق خواسته‌اند که در تنش اخیر بین امریکا و ایران مداخله نکند.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، قرار است آقای ظریف با مقام‌های عراقی از جمله همتای خود وزیر خارجه‌ی این کشور، در مورد تشدید تنش‌ها بین واشنگتن و تهران که بخش مهمی از آن را واشنگتن به تحرکات سپاه پاسداران ایران در عراق پیوند می‌دهد، دیدار و گفت‌وگو کند.

در همین حال، خبرگزاری‌های ایران خبر داده‌اند که عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه نیز با مقام‌های کشورهای همسایه‌ی ایران به قطر، کویت و عمان سفر می‌کند.

بنابر گزارش‌ها از بغداد، در تظاهراتی که از سوی هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر راه‌اندازی شده بود، شماری از فعالان مدنی عراق نیز حضور داشتند و خواستار بی‌طرفی دولت عراق در تنش میان ایران و امریکا شدند.

معترضان با شعار «نه به جنگ» و «آری به عراق» نگرانی‌شان را در حالی ابراز کردند که دونالد ترامپ، با اعزام نیروهای بیش‌تر به خاورمیانه برای مقابله با تهدیدهای ایران موافقت کرده است.

در همین حال، ده‌ها تن از هواداران مقتدی صدر، رهبر شیعیان عراق، در بصره و ولایت دیوانیه در جنوب عراق، به راه‌اندازی تظاهرات دست زدند.

عادل عبدالمهدی، نخست‌ وزیر عراق نیز، هفته‌ی گذشته بیان کرده بود که برای گفت‌وگو به هدف «توقف تنش‌ها» میان ایران و واشنگتن، نمایندگانی را به این دو کشور می‌فرستد.

در حالی که تنش‌ها میان دو کشور تشدید یافته است، رهبران امریکا و ایران گفته‌اند که به دنبال جنگ نیستند.