ایران هر گونه گفت‌وگو با امریکا را رد کرد

صبح کابل
ایران هر گونه گفت‌وگو با امریکا را رد کرد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران، روز یک‌شنبه (۵ جوزا)، گزارش‌‌های منتشر شده به نقل از خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه‌ی کویت، درباره‌ی هر گونه گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم میان امریکا و ایران را، رد کرده است.

با افزایش تنش‌ها میان امریکا و ایران، در حالی که ترامپ، رییس جمهور امریکا، اعلام کرده است که برای رسیدن به توافق تازه، حاضر است با ایران گفت‌وگو کند؛ اما دولت ایران مذاکره با ایالات متحده را رد کرده و گفته است که در شرایط کنونی گفت‌وگو ناممکن است.

آقای ترامپ، دوشنبه‌ی هفته‌ی پیش گفت که حاضر است با ایران هر زمانی که بخواهد وارد گفت‌وگو شود؛ اما اکنون بحثی بین دو کشور جریان ندارد.

او هم‌چنان، در ادامه‌ی سخنانش، رسانه‌ها را به‌خاطر انتشار معلومات نادرست در پیوند به گام‌های دولتش در مقابل ایران متهم کرد و گفت که امریکا هیچ تلاشی برای آغاز مذاکره با ایران نکرده است.

بر بنیاد گزارش بی‌بی‌سی، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه‌ی ایران، روز یک‌شنبه وارد کشور عمان شد تا با وزیر خارجه‌ی عمان، در پیوند به «تحولات منطقه‌ای» دیدار و گفت‌وگو کند.

کشور عمان، که روابط نزدیکی با ایران و امریکا دارد، در مواقع مختلف و حساس، نقش میانجی را میان کشور ایران و امریکا بازی کرده است.

این در حالی است که عراق نیز، روز یک‌شنبه (۵ جوزا) پیشنهاد کرده است که میان امریکا و ایران پادرمیانی کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، محمد حکیم، وزیر خارجه‌ی عراق، در یک نشست مشترک خبری با همتای ایرانی‌اش در بغداد، گفته است: «ما سعی داریم کمک کنیم، میانجی‌گری کنیم و برای رسیدن به یک راه حل رضایت‌بخش تلاش می‌کنیم.»