جانان کفتانچی اوغلو، به اتهام توهین به اردوغان، به دادگاه فراخوانده شد

صبح کابل
جانان کفتانچی اوغلو، به اتهام توهین به اردوغان، به دادگاه فراخوانده شد

دادگاه استانبول، جانان کفتانچی اوغلو، از چهره‌های مخالف دولت ترکیه را به اتهام توهین به رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور، فراخوانده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، جانان کفتانچی اوغلو، رهبر حزب مخالف جمهوری‌خواه خلق در استانبول است. حزب او، به تازگی در انتخابات شهرداری استانبول، پیروز شد.

گفته می‌شود که در صورت اصدار حکم از سوی دادگاه، بانو کفتانچی اوغلو، با مجازات دست‌کم ۱۷ سال زندان روبه‌رو خواهد شد. این در حالی است که روز جمعه (۷سرطان) صدها نفر در دادگاه ترکیه حضور یافتند و حمایت خود را از جانان کفتانچی اوغلو، اعلام کردند.

اکرم امام اوغلو، شهردار جدید استانبول، در واکنش به این موضوع، گفته است که اتهامات وارد شده به بانو کفتانچی اوغلو، بیش‌تر تلاشی برای محدود کردن حقوق و آزادی‌ها است.

بر اساس گزارشات، جانان کفتانچی اوغلو، به دلیل تویت‌های شش سال قبل خود از سوی دادگاه استانبول محاکمه خواهد شد. دیدگاه‌های بانو کفتانچی اوغلو، در مورد تظاهرات‌های ضد دولتی در سال ۲۰۱۳ و حزب «پ‌ک‌ک»، از دلایل دیگری است که سبب شده دادگاه استانبول برای او پرونده تشکیل بدهد.

جانان کفتانچی اوغلو، هنگام ترک ساختمان دادگاه، گفته است که نور امید در استانبول، سبب ناراحتی برخی از افراد شده است. ظاهراً این حرف‌های او، کنایه‌ای به رجب طیب اردوغان بوده است. همچنان این حرف او، در پی پیروزی حزبش در انتخابات شهرداری استانبول مطرح شده است. با پیروزی اکرم امام اوغلو، از مخالفان اردوغان، سلطه‌ی حزب عدالت و توسعه بر استانبول بعد از حدود ۲۵ سال به پایان رسید.