کشتی‌های حامل ۶۵۰ پناهجو وارد یونان شد

صبح کابل
کشتی‌های حامل ۶۵۰ پناهجو وارد یونان شد

رسانه‌های خارجی گزارش داده ‌اند که ۱۶ کشتی حامل ۶۵۰ پناهجو که از ترکیه حرکت کرده بود، به جزیره‌ی لیسبوس یونان رسیده ‌است.

به نقل از دویچه‌وله، سازمان‌های کمک‌رسان به پناهجویان گزارش داده ‌اند که در چند وقت اخیر، اکثر پناهجویان از افغانستان آمده ‌اند و این بزرگ‌ترین ورود گروهی پناهجویان از سه سال گذشته به این طرف بوده است.

از سویی هم، گفته می‌شود که دولت یونان به دلیل ورود گسترده‌ی پناهجویان، سفیر ترکیه را فرا خوانده و نارضاتی خود را در ارتباط به افزایش پناهجویانی که به این کشور آمده ‌اند، مطرح کرده است.

سفیر ترکیه نیز گفته است که کشورش به توافق‌نامه‌ی مهاجران که با اتحادیه‌ی اروپا در سال ۲۰۱۶ به امضا رسانده بود، متعهد است. موضوع اساسی درج شده در این توافق‌نامه، کاهش مهاجرانی است که از طریق ترکیه وارد اتحادیه‌ی اروپا می‌شوند.

در همین حال، بوریس چشیرکوف، سخنگوی کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، گفته است: «ما شگفت‌زده شدیم. ما از سال ۲۰۱۶ به این سو چنین ورود هماهنگ‌شده‌ی پناهجویان با این شمار را تجربه نکرده ‌ایم.»

گفته می‌شود که آمار پناهجویانی که در ماه اگست وارد یونان شده ‌اند، به هفت هزار نفر می‌رسد که در مقایسه با سه سال گذشته، بلندترین رقم بوده است. به اساس این گفته‌ها، اکثر این پناهجویان، شهروندان افغانستان استند.

گزارش‌ها می‌رساند که این پناهجویان تازه‌وارد، به کمپ موریا در جزیره‌ی لیسبوس انتقال یافته ‌اند. در کمپ موریا، حدود ۱۰ هزار نفر بودوباش دارند و به گفته‌ی مسؤولان سازمان‌های حقوق بشری، وضعیت این کمپ نابسامان و غیر انسانی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x