جو بایدن زندان گوانتانامو را می‌بندد

صبح کابل
جو بایدن زندان گوانتانامو را می‌بندد

کاخ سفید، اعلام کرده است که دستیاران جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، بررسی رسمی را به خاطر بستن زندان نظامی گوانتانامو پیش از پایان ریاست‌جمهوری بایدن، آغاز کرده‌اند.

دو منبع آگاه، روز جمعه (۲۴ دلو/ ۱۲ فبروری) به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دستیاران آقای بایدن، در حال بررسی بستن زندان گوانتانامو استند.

در همین حال، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در پاسخ به این پرسش که آیا تا پایان ریاست‌جمهوری، بایدن می‌تواند زندان گوانتانامو را ببندد یا خیر؟ گفت که هدف و نیت ما همین است.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا نیز به رویترز گفته است که در حال بررسی وضعیت فعلی است و یکی از آن، ارزیابی بستن زندان گوانتانامو است. آقای هورن افزوده است: «ما با همکاری وزارت دفاع، وزارت خارجه، دادستانی کل و مشوره‌ و رایزنی با کنگره، به خاطر بستن این تاسیسات حرکت کرده‌ایم.»

زندان گوانتانامو پس از حملات ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ به نیویارک و واشنگتن در پایگاه نظامی دریایی خلیج گوانتانامو در کوبا ایجاد شد.

این زندان نظامی برای افرادی است که تابعیت امریکا را ندارند و در کشورهای دیگر از سوی امریکا بازداشت می‌شوند و به همین دلیل، از حقوق بازداشت‌شدگان برخوردار نیستند. دسترسی نداشتن زندانیان به حقوق شان، بارها با انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر روبه‌رو شده است.

به همین منظور، بارک اوباما، رییس‌جمهور پیشین امریکا، در زمان کارزار انتخاباتی‌اش وعده داده بود که این زندان را می‌بندد؛ اما با مخالفت شدید کنگره مواجه شد؛ اما شمار زندانیان در آن به ۴۱ زندانی کاهش یافت.

دونالد ترامپ، در زمان ریاست‌جمهوری‌اش، فعالیت این زندان را تمدید کرد و تنها یک زندانی در زمان او به جای دیگر انتقال یافت که در حال حاضر در این زندان، ۴۰ نفر زندانی اند.

در میان زندانیان باقی‌مانده، ۹ زندانی از سوی کمیسیون‌های نظامی محکوم شده‌اند که یکی از آن‌ها خالد شیخ محمد، متهم به دست داشتن در حمله‌ی ۱۱ سپتامبر است و دست‌کم ۱۲ زندانی دیگر تا هنوز اتهامی علیه شان وارد نشده؛ اما آزادی آنان بسیار خطرناک ارزیابی شده است.ش