امریکا به دنبال رابطه‌ی طولانی و مستحکم با ایران است

صبح کابل
امریکا به دنبال رابطه‌ی طولانی و مستحکم با ایران است

آنتونی بلینکن که قرار است در دولت جو بایدن، وزیر خارجه‌ی امریکا باشد، گفته که امریکا به دنبال توافق‌ طولانی و مستحکم با ایران است.

به نقل از رادیو فردا، آنتونی بلینکن روز سه‌شنبه(۳۰ جدی/ ۱۹ جنوری)، در نشست اعضای کمیته‌ی روابط خارجی، گفته است که اگر ایران به تعهدات خود نسبت به توافق‌ هسته‌ای متعهد باشد، ایالات متحده نیز به این توافق پایند خواهد بود.

به گفته‌ی آقای بلینکن، اگر ایران به اجرای تعهدات در برجام برگردد، امریکا هم به برجام بر می‌گردد.

آنتونی بلینکن گفت: «ما همراه با شریک‌ها و متحدان خود به دنبال یک توافق طولانی‌تر و مستحکم‌تر با ایران هستیم و منتظر گام‌های بعدی ایران در این مورد می‌مانیم.»

نامزد وزارت خارجه‌ی امریکا، همچنان گفته که «زمان گریز» در برنامه‌‌ی هسته‌ای که برای تولید یورانیم و ساخت بمب هسته‌ای بر اساس توافق برجام یک سال بود، به سه تا چهار ماه رسیده است.

 بر  اساس توافق‌نامه‌ی هسته‌ی برجام، ایران باید تولید یورانیم و ساخت بمب را به یک سال برساند و ایران با شرط برداشته شدن تحریم‌ها با آن موافقت کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ خواستار توافق گسترده در منطقه و کنترل برنامه‌های موشکی ایران بود که موفق به آن کار نشد و در سال ۲۰۱۷ از توافق‌نامه‌ی برجام خارج شد و تحریم‌ها را بالای ایران زیاد کرد تا بتواند این کشور را بر سر میز مذاکره به خاطر توافق گسترده بکشاند.

مقام‌های ایرانی پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، نسبت به برگشت امریکا به توافق‌نامه‌ی برجام و برداشته‌شدن تحریم‌ها، ابراز خوش‌بینی کردند که در تازه‌ترین مورد علی خامنه‌ای رهبر ایران، گفت که این کشور برای بازگشت امریکا عجله ندارد و بازگشت زمانی مفهوم خواهد داشت که تحریم‌های امریکا علیه ایران برطرف شود.