انیس نقاش درگذشت

صبح کابل
انیس نقاش درگذشت

انیس نقاش، چریک و تحلیل‌گر لبنانی، عامل ترور ناموفق شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر ایران در دوران پهلوی و یکی از عاملان اصلی گروگان‌گیری وزیران اوپک در وین اتریش، در اثر بیماری کرونا در دمشق سوریه درگذشت.

خبرگزاری المیادین، گزارش داده است که انیس نقاش، روز دوشنبه (۴ حوت/ ۲۲ فبروری) در دمشق درگذشته است و در بیروت لبنان به خاک سپرده خواهد شد.

انیس نقاش و ایلیچ رامیرز سانچز مشهور به کارلوس شغال، در سال ۱۹۷۵ میلادی به دفتر مرکزی وزیران نفت یا اوپک در وین اتریش حمله کردند و پس از کشتن و زخمی کردن چندین نفر، ۸۰ نفر را به گروگان گرفتند که شامل ۱۲ وزیر نفت و ۶۸ اشتراک کننده‌ی دیگر در این نشست می‌شد.

آن‌ها با ظاهر خدمت‌کار وارد سالن نشست شدند و ابتدا مقامات را با اسلحه تهدید کردند و در داخل سالن مواد انفجاری جاسازی کردند. خواست آنان از گروگان‌گیری، این بود که آرمان فلسطینی‌ها، از رادیو و تلویزیون اتریش پخش شود.

نقاش در سال ۱۹۸۰ میلادی، قصد ترور شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر ایران در دوران پهلوی را نیز داشت که با ناکامی روبه رو شد و در جریان درگیری، یک پولیس و یک شهروند فرانسوی کشته شدند.

فرانسه، انیس نقاش را به دلیل اقدام تروریستی‌اش، به حبس ابد محکوم کرد؛ اما پس از ۶ سال زندان، اعضای حزب‌الله لبنان چندین شهروند فرانسوی را گروگان گرفتند و انیس نقاش، با این شهروندان تبادله و به ایران سپرده شد. برخی می‌گویند که نقاش پس از صدور حکم عفو عمومی از سوی فرانسوا میتران، رییس‌جمهور آن وقت فرانسه، آزاد شد و به ایران بازگشت.

انیس نقاش، در سال ۱۳۸۷ خورشیدی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس، گفت که ترور شاپور بختیاری از سوی سپاه و حکم صادق خلخالی و با تایید امام خمینی صادر شده بود.

گفته می‌شود که انیس نقاش، در سال‌های اخیر در تهران مشغول تجارت بود و مرکز پژوهشی امان را اداره می‌کرد و مدیر عامل شرکت ارتباطات خاورمیانه بود.ش