دبیر کل سازمان ملل: امریکا و چین عامل دو قطبی شدن جهان اند

صبح کابل
دبیر کل سازمان ملل: امریکا و چین عامل دو قطبی شدن جهان اند

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، می‌گوید که امریکا و چین به عنوان بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی، عامل دو قطبی شدن جهان اند و همه‌گیری ویروس کرونا و تغییرات اقلیمی دو تهدید چالش برانگیز قرن است.

دبیر کل سازمان، این سخنان را در نشست افتتاحیه‌ی مجمع اقتصادی داووس که به گونه‌ی مجازی برگزار شد، بیان کرده و گفته است جهان نمی‌خواهد بحران ۲۰۲۰ را تکرار کند و باید در سال ۲۰۲۱ دنیا به روال سابق برگردد.

دبیر کل سازمان ملل همچنان از خطر افزایش و گسترش سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای هشدار داد.

او، در ادامه‌ی سخنانش، به پیامدهای بیماری کرونا اشاره کرد و گفت که کشورهای ثروت‌مند و پیشرفته، در اشتباه سخت قرار دارند که گمان می‌کنند با واکسین کردن از شر این بیماری در امان خواهند بود.

او، در مورد واکسین کرونا گفت که باید واکسین به عنوان یک کالای عمومی در سراسر جهان مدنظر گرفته شود و تولید آن باید با قیمت پایین و گسترده صورت بگیرد.

در همین حال، شی‌جین‌پینگ، رییس‌جمهور چین نیز در این نشست، گفت که وقوع جنگ سرد به بن‌بست ختم می‌شود و رفاه مردم آسیب خواهد دید.

آنتونیو گوترش، همچنان در باره‌ی تغییرات اقلیمی در جهان هشدار داد و گفت که در سال ۲۰۲۱ هدف این ائتلاف جهانی متوقف کردن سوخت‌های فسیلی است.

او از همه کشورها خواست آلایندگی را تا سال ۲۰۵۰ میلادی به صفر برسانند.

تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوای جهان، سبب خشک‌سالی، آتش‌سوزی و سیل می‌شود و عدم مقابله با این پدیده، سبب گسترش فقر، کمبود آب، خسارات در کشاورزی و شتاب مهاجرت‌ها خواهد شد.

در همین حال، یک پژوهش تازه که  از سوی پژوهش‌کده‌ی «جرمن واچ» انجام شده، نشان می‌دهد که به دلیل گرمایش زمین، در ۲۰ سال گذشته، نزدیک به نیم میلیون نفر در اثر حوادث طبیعی جان باخته‌اند.

بر اساس این پژوهش، بخش بزرگی از حوادث طبیعی مانند طوفان، سیلاب و خشک‌سالی در کشورهای در حال توسعه و فقیر رخ می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x