دادستان کل امریکا: در انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب نشده است

صبح کابل
دادستان کل امریکا: در انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب نشده است

دادستان کل امریکا، می‌گوید شواهد تقلب گسترده که بتواند نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری را تغییر بدهد، وجود ندارد.

ویلیام بار، دادستان کل امریکا روز سه‌شنبه(۱۱ قوس/ ۱دسامبر)، در گفت‌وگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته است که دادستان‌های فدرال و پولیس اف‌بی‌ای امریکا شکایت‌ها و اطلاعات را درباره‌ی تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری، بررسی کردند؛ اما شواهدی که بتواند نتیجه‌ی انتخابات را تغییر دهد، وجود نداشته است.

آقای بار گفته است: «تا امروز، به شواهدی که منجر به تقلب گسترده و تغییر نتیجه‌ی انتخابات شود، دست نیافتیم.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه گفته، ویلیام بار، دادستان کل امریکا از نزدیکان و متحدان دونالد ترامپ است و حرف‌های او در این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است.

آقای بار، پیش از برگزاری انتخابات بارها از تقلب در انتخابات گسترده از طریق رای ‌پستی ابراز نگرانی کرده بود.

او پیش از برگزاری انتخابات، بخش‌نامه‌ای به دادستان‌های فدرال سراسر کشور فرستاده بود و خواهان پیگیری تخلف، شکایت و شمارش آرا در روند رای‌گیری شد.

در همین حال، وکیل‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، آقای بار را متهم کردند که تحقیقات لازمی را در این قسمت انجام نداده است.

رودی جولیانی و جناس الیس، وکیل‌های ترامپ، در بیانیه‌ای گفتند که دموکرات‌ها از رای پستی و زودهنگام برای افزایش رای جو بایدن استفاده کرده اند. آن‌ها گفتند که ما شواهد کافی در باره‌ی تخلف انتخاباتی در شش ایالت را جمع‌آوری کردیم؛ ولی هیچ یک از آن‌ها بررسی نشده است.

تا اکنون ۳۹ مورد شکایت در باره‌ی تقلب در انتخابات از سوی وکیل‌های ترامپ مطرح شده که تنها یک مورد آن از سوی دادگاه‌های ایالت‌ها قبول و دیگرهایش رد شده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا ۳ نوامبر برگزار شد و جوبایدن با به دست آوردن ۳۰۶ رای کالج الکترال، پیروز انتخابات شد. او با به دست آوردن ۸۰ میلیون رای مردمی، به نخستین رییس‌جمهور در تاریخ امریکا تبدیل شد که این مقدار رای را به دست می‌آورد.