بحرین و امارات با اسرائیل توافق‌نامه‌ی صلح امضا می‌کنند

صبح کابل
بحرین و امارات با اسرائیل توافق‌نامه‌ی صلح امضا می‌کنند

قرار است امروز (سه‌شنبه، ۲۵ سنبله)، نمایندگان امارات متحده‌ی عربی، بحرین و اسرائیل، طی مراسمی در ایالات متحده‌ی امریکا، توافق‌نامه‌های صلح امضا ‌کنند.

این مراسم، ساعت ۱۲ چاشت به وقت واشنگتن، برگزار می‌شود و در آن، مقام‌های این کشورها، حضور خواهند داشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، عبدالله بن‌زاید، وزیر خارجه‌ی امارات و عبداللطیف بن راشد، وزیر خارجه‌ی بحرین، به نمایندگی از کشورهای شان، این توافق‌نامه‌ها را امضا خواهند کرد.

به اساس گزارش‌ها، متن این توافق‌ها، تا هنوز منشتر نشده است؛ اما رسانه‌های اسراییلی می‌گویند که این توافق‌ها، شبیه به هم نخواهند بود.

توافق امارات با اسرائیل، یک «پیمان صلح» است که پس از امضا، باید در پارلمان اسرائیل به تصویب برسد و ارزش حقوقی آن، برابر با پیمان‌های بین‌المللی خواهد بود.

توافق میان اسرائیل و بحرین، سندی در حد یک بیانیه‌ی مشترک و تعهد دو کشور به صلح است.

متن این دو توافق، از موضوعات حساسی است که ناظران خاورمیانه، منتظر جزئیات آن استند.

پس از امضای توافق‌نامه، امارات، سومین کشور عربی‌ای خواهد بود که از زمان تأسیس اسرائیل (۱۹۴۸)، با این کشور توافق‌نامه‌ی رسمی صلح امضا می‌کند. مصر در سال ۱۹۷۹ و اردن در سال ۱۹۹۴، سایر کشورهای عربی‌ای اند که با اسرائیل، صلح کرده‌اند.

عربستان سعودی، در سال ۲۰۰۲ در اتحادیه‌ی عرب، طرح پیشنهادی عادی‌سازی روابط را مشروط به خواسته‌هایی داد که هیچ‌کدام آن‌‌ها، تا هنوز عملی نشده است.

در حال حاضر، بیش از ۱۵۰ کشور جهان، اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند؛ اما هم‌چنان در میان کشورهای با اکثریت مسلمان در خاورمیانه و شمال آفریقا، به جز «ترکیه، مصر و اردن»، اسرائیل به رسمیت شناخته نمی‌شود.