اسراییل و گروه‌های فلسطینی به آتش‌بس توافق کردند

حیات بودا
اسراییل و گروه‌های فلسطینی به آتش‌بس توافق کردند

پس از ۱۱ روز درگیری میان اسراییل و گروه‌های فلسطینی حماس که منجر به کشته‌شدن بیش از ۲۴۰ نفر شدند و بیش‌تر در غزه، دو طرف بر سر آتش‌بس توافق کردند.

موافقت بر برقراری آتش‌بس که از سوی کابینه‌ی امینتی اسراییل اعلام شد و بامداد روز جمعه (۳۱ ثور/ ۲۱ می)، به اجرا در آمد، از سوی مردم فلسطین استقبال شد و به خیابان‌های  غزه آمدند و به جشن و پایکوبی پرداختند.

موافقت بر آتش‌بس با پادرمیانی مصر صورت گرفت و این کشور در روزهای اخیر، هیئتی را برای برقراری آتش‌بس به تل‌آویو و عزه فرستاده بود و شرطی برای موافقت با آتش‌بس به طرفین از سوی مصر ارائه نشده بود.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از برقراری آتش‌بس استقبال کرده و از طرف‌های درگیر خواست که به آتش‌بس پایبند باشند. او هم‌چنان به از سرگیری مذاکرات صلح بین اسراییل و گروه‌های حماس در چارچوب راه حل «دو کشور» تأکید کرد.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز با استقبال از برقراری آتش‌بس، با خانواده‌های قربانیان درگیرهای ۱۱ روزه، ابراز همدردی کرد و وعده داد که کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه در راه است.

آقای بایدن برقراری آتش‌بس را یک فرصت واقعی خوانده و آن را پیشرفتی در مذاکرات صلح بین اسراییل و گروه‌های فلسطینی دانسته است.

از سویی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا پس از آغاز آتش‌بس، اعلام کرده است که در روزهای آینده به خاورمیانه سفر خواهد کرد.

بلینکن افزوده که «بی‌صبرانه» منتظر دیدار با همتای اسراییلی خود و مقامات فلسطینی و دیگر مسئولان در منطقه است.

در درگیری ۱۱ روزه میان اسراییل و گروه‌های حماس و جهاد اسلامی، بیش از ۲۳۲ نفر در غزه و ۱۲ تن دیگر در اسراییل کشته شدند که بیش‌تر کشته شدگان در غزه، کودکان بودند. در این درگیری‌ها بیش از ۵۰ هزار خانواده نیز بی‌جا شده اند.

در این درگیرها، اسراییل صدها حمله‌ی هوایی بر غزه انجام داد که بسیاری از ساختمان‌ها و مراکز در این حملات تخریب شده اند. گروه‌های حماس و جهاد اسلامی در غزه نیز، بیش از چهار هزار موشک به سوی اسراییل شلیک کرده‌ اند.

مقام‌های امنیتی اسراییل آن را «دست‌آورد بی‌سابقه» خوانده اند؛ اما گروه حماس مدعی شده است که «تن دادن» اسراییل به آتش‌بس «فرار از میدان در برابر حماسه‌ی پیروزی مقاومت است»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x